مشارکت مکتوب در باب دستور؛ جلسه رابطه یادگیری و معرکه گیری
یکشنبه 12 آبان 1398 ساعت 12:00 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر شهلا | ( نظرات )
مشارکت های مکتوب همسفران لژیون شانزدهم؛ کمک راهنما همسفر مانا

در باب دستور جلسه هفتگی؛ رابطه یادگیری و معرکه گیری


مهم‌ترین عملی که ما را از  معرکه‌گیری دور و به یادگیری نزدیک می‌کند بالا بردن  دانایی و خدمت است و مخصوصاً خدماتی  که دیده نمی‌شود...


سلام دوستان مانا هستم هم‌سفر (کمک راهنما)

یادگیری و معرکه‌گیری دو پادشاهی هستند که در یک اقلیم نمی‌گنجد. اگر هرکدام پررنگ شود دیگری کم‌رنگ می‌شود. پس باید انتخاب کنیم، یادگیری را! یا معرکه‌گیری را! معنی یادگیری را که همه می‌دانیم یعنی آموزش گرفتن. معرکه‌گیری هم یعنی دیگران را دور خود جمع‌کردن و سرشان را گرم کردن به یک سری مطالب و نهایتاً یعنی کشیده شدن به سمت حاشیه‌ها. به این معنای اگر سرگرم حاشیه‌ها و معرکه‌ها شدیم وقت آموزش گرفتن را ازدست‌داده‌ایم  و به‌جای رفتن در مسیر مستقیم برای رسیدن به هدف وارد کوچه‌پس‌کوچه‌های معرکه‌گیری می‌شوم. مسیر را گم‌کرده و دائم دور خودم می‌چرخیم تا اینکه به خود بیاییم و از کسی آدرس را بگیریم، این یعنی شروع یادگیری.

من که برای درمان وارد کنگره می‌شوم و هدفم  فقط و فقط درمان است، پس نگاه من، فکر من همه به سمت روز رهایی است برای رسیدن به این خواسته باید در مسیر مستقیم حرکت کنم اگر کوچک‌ترین انحرافی داشته باشم رسیدن به رهایی برایم طولانی یا اصلاً  متوقف  می‌شود. این مسیر مستقیم کدام است؟ اجرای حرمت‌ها و قوانین، گوش کردن سر سپردن به راهنما، در سفر اول در کنگره چرا نداریم، باید همه قوانین را اجرا کنیم، مثلاً اینکه در لژیون حضورداشته باشیم، چرا فلان خدمت به من نرسیده، چرا فلانی بعد از من آمده از من جلوتر است؟! کسی را که خودم  به کنگره معرفی کردم حالا جایگاهش از من بالاتر است! و هزاران سؤالات حاشیه‌ای دیگر که باعث می‌شود خواسته یا ناخواسته وارد معرکه‌گیری شوم. آن موقع است که از یادگیری فاصله می‌گیرم و فاصله گرفتن از یادگیری یعنی دور شدن از هدفمان پس وقتی وارد کنگره می‌شویم چند کلمه را همیشه و جا به کار ببریم. چشم! به من چه! که چی!  با استفاده از این کلمات از حاشیه‌ها دور می‌شویم و مهم‌ترین عملی که ما را از  معرکه‌گیری دور و به یادگیری نزدیک می‌کند بالا بردن  دانایی و خدمت است مخصوصاً خدماتی  که دیده نمی‌شود.

  

سلام دوستان الهه هستم هم‌سفر

 من در کنگره یاد گرفتم که برای دستیابی به آرامش و قرار گرفتن در مسیر درست زندگی باید دانایی خود را بالا ببریم. این با تفکر تجربه و یادگیری به دست می‌آید؛ که در مقابل آن مثلث جهل با اضلاع منیت و ترس و ناامیدی قرار گرفته  که جلوی یادگیری و دانایی مرا می‌گیرد. انسان‌های نادان از ترس عریان شدن خطاهایشان و برای توجیه کردن عملکرد نادرست خود، چون از به دست آوردن گوهر دانایی ناامید هستند دست به معرکه‌گیری می‌زنند و نادانان گرد آن‌ها جمع می‌شوند و دانایان از آن‌ها فاصله می‌گیرند و در کنگره هم معرکه گیران کسانی هستند که حاشیه پراکنی و ایراد می گیرنده با ظاهر حق‌به‌جانب و متفکرانه همه‌چیز و همه‌کس را زیر سؤال می‌برند.

  

 سلام دوستان شهلا هستم هم‌سفر

چه زمانی معرکه‌گیری اتفاق می‌افتد؟ دقیقاً زمانی هست که من به دنبال تأیید دیگران هستم و زمانی که دچار اضطراب و دلهره هستم این اتفاق در شخصیتمان صورت می‌گیرد معرکه‌گیری ارتباط خیلی نزدیکی با میزان یادگیری فرد دارد در رابطه با یادگیری و معرکه‌گیری  اگر ما انسان‌ها سه کلمه سلام کردن؛ تشکر کردن و عذرخواهی کردن را یاد بگیریم و آن را در خود نهادینه کنیم بسیار از مشکلاتمان حل می‌شود.

زمانی که نمی‌خواهیم بپذیریم که اشتباهی انجام داده‌ایم و مسئولیت آن را نمی‌پذیریم دچار اضطراب می‌شویم؛ دچار منیت  و غرور می‌شویم  و در همین زمان برای اینکه از بار اضطراب خود کم کنیم شروع به معرکه‌گیری می‌کنیم و بار مسئولیت و بار اشتباهات خود را با دیگران تقسیم می‌کنیم  تا به‌اصطلاح به آرامش ظاهری مقطعی دست پیدا کنیم و درواقع مسکنی برای خود تجویز می‌کنیم درصورتی‌که باید بپذیریم که قرار نیست همیشه مورد تأیید دیگران باشیم؛ چراکه انسان‌ها ازنظر دانایی باهم متفاوت هستند و دارای اختلاف‌نظر هستند. زمانی که ما به دنبال تأیید هستیم و تأیید نمی‌شویم دچار استرس؛ اضطراب و هراس می‌شویم و در این زمان بیشتر به دنبال این هستیم که دیگران را مقصر جلوه بدهیم. تا کسی نتواند وارد حریم قلبمان شود در سی دی قلب آقای امین مثلث شخصیت را ترسیم می‌کنند و به زیبایی مسئله را برایمان باز می‌کنند و می‌فرمایند: انسان‌ها از سه ضلع احساس امنیت، احساس معصومیت و احساس لیاقت و شایستگی  در آسیب هستند و دچار فرافکنی می‌شوند و زمانی که شخص از ضلع امنیت آسیب‌پذیر می‌شود و احساس امنیت نمی‌کند دچار فرافکنی می‌شود و با مقصر کردن دیگران برای خود امنیت ایجاد می‌کند و از خودش محافظت می‌کند و نمی‌گذارد که کسی به او نزدیک شود.

نتیجه‌ای که می‌توان از این دستور جلسه گرفت این هست که ما باید بپذیریم که هر مسئله‌ای که با آن سروکار داریم و با آن مواجه می‌شویم دو سر دارد که یکسر آن به دانایی و سر دیگر آن با جهل ما شکل می‌گیرد و این من هستم که از کدام سر آن استفاده کنم و بدانم که زمانی که دچار مسئله و مشکلی می‌شوم از چه میزان دانایی و آگاهی برخوردار هستم و چگونه با مسائل برخورد می‌کنم. آیا با یک تشکر یا با یک عذرخواهی یا با نق زدن و سرزنش کردن دیگران  به مسئله خاتمه می‌دهم پس میزان دانایی و اطلاعات هر فرد موجودیت و شخصیت فرد را در هر زمینه به نمایش می‌گذارد و پس مراقب اندیشه تفکر و احساس خود باشیم و بدانیم که انسان‌های آباد ویرانه‌های خراب را می‌سازند و انسان‌های خراب ویرانه‌های آباد را خراب می‌کنند. پس ما با یادگیری می‌توانیم بنای خویش را آباد کنیم و بنایی بسازیم برای آبادانی بیشتر دیگران.  

سلام دوستان ناهید هستم هم‌سفر (لژیون 9)

معرکه‌گیری یعنی این‌که چند نفر دورهم جمع شوند و یک سری اطلاعات بین آن‌ها ردوبدل شود. حالا اگر این اطلاعات مثبت باشد مثل لژیون در کنگره که همان آموزش‌ها است و اگر منفی باشد مثل‌اینکه در لژیون قصه بگویند و از آموزش دور شوند. اصولاً کسانی که معرکه می‌گیرند و یا در حاشیه هستند و نق می‌زنند آدم‌های موفقی نیستند. ما آمدیم کنگره که یاد بگیریم یعنی آموزش مثبت و درست و اطلاعات صحیح بگیریم و باید مواظب باشیم که در حاشیه نرویم. عناصر معرکه‌گیری مثل غیبت کردن، پچ‌پچ کردن، سرزنش کردن و...

حالا اگر بنائی آباد باشد ولی ساکنین آن خراب باشند آن بنا به ویرانه تبدیل می‌شوند. حال این بنا می‌تواند انسان باشد یا شهر یا کشور هم باشد و همین‌طور برعکس هم می‌شود اتفاق بیفتد. پس برای درست کردن بنای آباد باید دانائی را بالا ببریم یعنی در صراط مستقیم حرکت کنیم. کسی که بگوید من مشکلی ندارم و تقصیر دیگری است مثل کسی است که در کنگره به رهایی رسیده ولی مواد مصرف می‌کند و شروع به معرکه‌گیری می‌کند. اگر کسی در حال معرکه‌گیری است باید بداند که یک مشکل هست و باید رسیدگی کند. 

تایپ: هم‌سفر الهه

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشارکت های مکتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر الهه لژیون ۴ دوشنبه 13 آبان 1398 08:41 ب.ظ
بسیار عالی خدا قوت❤
همسفرمهری دوشنبه 13 آبان 1398 10:16 ق.ظ
باسلاموخداقوت خدمت خانم مانا امیدوارم در جایگاهای بالاتر ببینم
همسفرشهین دوشنبه 13 آبان 1398 09:42 ق.ظ
باتقدیم ادب واحترام خدمت کمک راهنمای محترم خانم مانا واعضای لژیون ۱۶ ازمشارکتهایتان بسیار اموختم.
همسفر سمیه دوشنبه 13 آبان 1398 07:53 ق.ظ
باتقدیم ادب واحترام خدمت خانم مانای عزیز واعضای لژیون شانزدهم بسیار عالی بود درود برشما.
همسفرزهره ف یکشنبه 12 آبان 1398 03:01 ب.ظ
خداقوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم مانای عزیزوهمچنین اعضای لژیون شانزدهم بسیا سپاسگزارم.
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون خانم خاطره یکشنبه 12 آبان 1398 12:40 ب.ظ
خدا قوت میگم خدمت کمک راهنمای محترم خانم مانا و لژیون 16.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو