کارگاه آموزشی همسفران روز دوشنبه 25 آذر؛ جشن گلریزان
سه شنبه 26 آذر 1398 ساعت 10:00 ق.ظ | نوشته شده به دست همسفر فاطمه ف | ( نظرات )
جلسه دوم از دور اول کارگاه‌های آموزشی هم‌سفران نمایندگی شیخ بهایی با استادی هم‌سفر اعظم، نگهبانی هم‌سفر شهلا و دبیری هم‌سفر الهه با دستور جلسه «جشن گلریزان» روز دوشنبه 25 آذر 1398 ساعت 15 برگزار شد.

جشن گل‌ریزان جشنی است که من و شما می‌توانیم از خودمان نشانه‌ای به‌جا بگذاریم برای کسانی که بعد از ما می‌آیند...

سخنان استاد:

دستور جلسه امروز جشن گل‌ریزان است و همه‌ی ما با این جشن آشنایی داریم فقط من یک توضیح مختصری برای کسانی که تازه‌وارد هستند می‌دهم. گل‌ریزان اصلاً یعنی چه؟ گل‌ریزان یک واژه‌ای هست که از قدیم گرفته‌شده. قدیم‌ها در زورخانه‌ها وقتی یک نفر می‌خواست کاری را انجام بدهد و قدرت مالی‌اش برای آن کار کم بود افراد زورخانه جمع می‌شدند، افرادی که خیر بودند را جمع می‌کردند و گل‌ریزان انجام می‌دادند و مبلغ موردنیاز برای آن امر را جمع‌آوری می‌کردند.

و اما چرا می‌گوییم جشن گل‌ریزان؟ جشن معمولاً به اتفاقات خوب گفته می‌شود. مثلاً می‌گوییم جشن بهار یعنی زایش طبیعت در بهار اتفاق می‌افتد. در کنگره هم هرروز دارد اتفاقات خوبی می‌افتد که همه‌ی ما نظاره‌گر آن هستیم، هرروز یک نفر به رهایی می‌رسد، انسان‌های زیادی در این مکان احیا می‌شوند و مگر می‌شود ما همچنین اتفاقی را برایش جشن نگیریم. کنگره وقتی می‌خواهد به راه خودش ادامه دهد مسلماً نیاز به ابزاری دارد که آقای مهندس می‌فرمایند هر سیستمی برای رشد و ادامه مسیر خودش نیاز به سه پارامتر دارد که عبارت‌اند از: نیروی متخصص، منابع مالی و علم و دانش. علم و دانش را که خود آقای مهندس خیلی ناب در اختیار ما قرار می‌دهند، نیروی متخصص هم افرادی هستند که به ما آموزش می‌دهند و خدمت می‌کنند مثل مرزبانان، اسیستنت، ایجنت، کمک راهنمایان و... و اما امور مالی که جشن گل‌ریزان فرصت مناسبی برای این امر در کنگره می‌باشد.

ما اینجا آمدیم زندگی‌هایمان را افرادی که قبل از ما بودند نجات دادند. از روز اول همه‌ی اعضای کنگره تا الآن مسافران و هم‌سفرانی بودند که آمدند و از خودشان نشانی به‌جا گذاشتند و ما آن نشانه‌ها را دنبال کردیم و به شادی و خوشبختی رسیدیم، مسافرمان درمان شد. این نشانه‌ها را با خدمت کردن به‌جا گذاشتند حال یا خدمت دِرَمی یا قدمی یا معنوی و ... . جشن گل‌ریزان جشنی است که من و شما می‌توانیم از خودمان نشانه‌ای به‌جا بگذاریم برای کسانی که بعد از ما می‌آیند. ما به این مکان آمدیم به حال خوش رسیدیم، شادی را درک کردیم، معنی خانواده را فهمیدیم. هرکدام از ما روز اولی که وارد کنگره شدیم، تاریکی‌های اعتیاد را چشیده بودیم با بندبند وجودمان تمام حال خرابی‌های مسافرمان را دیدیم و از خداوند خواستیم تا راه را به ما نشان دهد و خداوند این مکان مقدس را به ما نشان داد و ما الآن وظیفه‌ای داریم؛ حالا که به حال خوش رسیدیم ما هم مانند گذشتگان با خدمتی که انجام می‌دهیم نشانی از خود به‌جا بگذاریم.

آقای امین در سی دی مجاز می‌فرمایند: وقتی‌که جهان‌بینی را آموزش می‌بینید می‌توانید گره‌های درونی خود را پیدا کنید ولی نمی‌توانید این گره‌ها و عیب‌ها را برطرف کنید مگر اینکه خدمت کنید. حال این خدمت از هر نوعی که باشد. امروز روزی است که این خدمت را از نوع بخشش از مالمان نشان دهیم. می‌گوییم کنگره زمین تمرینی است برای زندگی در اجتماع، ما در کنگره یاد می‌گیریم که چطور زندگی کنیم، یاد می‌گیریم چگونه همسری باشیم، چگونه مادر خوبی باشیم و... امروز اگر قرار است من چیزی از مالم را کم کنم و به دیگری بدهم این تمرینی است برای من و اگر نتوانم این کار را انجام دهم قطعاً بیرون هم نمی‌توانم.

در سی دی ایمان آقای مهندس می‌فرمایند: ایمان، یعنی تجلی نور خداوند در انسان؛ یعنی تجلی تک‌تک صفات خداوند در ما، یعنی ما برسیم به بسم‌الله الرحمن الرحیم بخشنده باشیم و مهربان. خداوند صفات زیادی دارد ولی چرا می‌گوییم بسم بالله الرحمن الرحیم چون انسان اگر به این بخشنده و مهربان بودن برسد بقیه صفات را خیلی خوب می‌تواند کسب کند. بخشش اتفاق نمی‌افتد مگر این‌که ما از خود بگذریم غیرممکن است که من به همه‌ی خواسته‌هایم برسم ولی در کنارش هم بتوانم بخشش‌کنم این کار خیلی سخت است، چون خواسته‌های انسان تمامی ندارد. یکجایی باید بتوانیم از یکسری از خواسته‌هایمان بگذریم تا بتوانیم از خود بکنیم بخشش اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه من مثلثی را باهم انجام بدهم اول خودم را ببخشم، چگونه خودم را ببخشم؟ شاید درگذشته اعمالی را انجام داده‌ام که امروز باعث مشکلاتی شده‌ام باید بتوانم خودم را ببخشم، ضلع دوم باید بتوانم دیگرانی که در مسیر زندگی برایم مشکلاتی را به وجود آوردند را ببخشم و ضلع سوم بخشش از مالم است. به نظر من بخشش مالی خیلی راحت‌تر است و اگر از بخشش مالی شروع کنیم آن دو را می‌توانیم انجام دهیم.

ما در کنگره جشن‌های مختلفی داریم (جشن مرزبان، ایجنت، اسیستنت، راهنما، دیده‌بان و هم‌سفر) که پاکتی را برای قدردانی از این افراد اهدا می‌کنیم. امروز هم جشن است و ما با خودمان و خدای خودمان سروکار داریم. امروز هر مبلغی می‌بخشم درواقع دارم این مبلغ را به خودم می‌بخشم.

خداوند سیستم هستی و کائنات را به‌گونه‌ای خلق کرده که تا ندهی نمی‌توانی بگیری، اگر عشق و محبت را دادی می‌گیری، اگر از مالت بخشیدی پولت زیادتر می‌شود. خیلی از ما قرآن را می‌خوانیم، هرکسی در وعده‌اش تخلف کند خداوند تخلف نمی‌کند. خداوند می‌گوید: تو یک بده من ده‌ها برابر به تو می‌دهم. خداوند در سوره‌ی حدید آیه 11 می‌فرمایند: آیا کسی هست که به من قرض نیکو بدهد تا من ده‌ها برابر به او پس بدهم. این‌یک حقیقت است خیلی‌ها سال‌های گذشته بخشیدند و امسال خیلی بهتر توانستند در این جشن شرکت کنند چون این بخشیدن یک حقیقت است. کنگره امروز به تک‌تک ما فرصت می‌دهد که بخشنده باشیم، شاید بیرون از کنگره ما این فرصت را حس نکنیم ولی اینجا بهترین فرصت راداریم و این حس بخشندگی باعث اعتمادبه‌نفس ما می‌شود. این بخشش به ضلع احساس لیاقت در مثلث شخصیت کمک می‌کند. اگر می‌خواهم فرزندم اعتمادبه‌نفس و شخصیت خوبی داشته باشد من باید به او آموزش بدهم که این بخشش را انجام بده و آن احساس خوب را در قبال این بخشش به دست بیاورد. ما نمی‌توانیم ببخشیم بدون این‌که هیچ فشاری را تحمل‌کنیم. مسافری که در حال تیپر کردن است در هر مرحله چند روز اول حال خوبی ندارد، بدنش دارد زور می‌زند که آن دینورفین و... را ترشح کند و بعد از چند روز که این فشار را تحمل کرد آن دینورفین ترشح می‌شود. وقتی‌که ما می‌بخشیم ممکن است یکجایی به ما فشار آمده باشد ولی این برای رسیدن به حال خوش لازم است. گاهی افراد می‌گویند من می‌بخشم ولی حالم خوب نشد، آقای زرکش بسیار زیبا در این رابطه گفتند که عدد خودت را پیدا کن و اندازه خودت ببخش، به‌گونه‌ای ببخش که وقتی خداوند ده‌ها برابر به تو برگرداند بفهمی چه اتفاقی افتاده این یعنی از خود گذشتن که به زبان ساده است. مادری که فرزندش مریض است و تا صبح بیدار می‌ماند به خاطر محبت درونی‌اش است ما باید آن محبت را درون خود به وجود بیاوریم اگر این محبت باشد خیلی راحت می‌توانیم از خود بگذریم.

آقای زرکش فرمودند: اصلی‌ترین وادی در کنگره وادی چهاردهم است. در وادی چهاردهم دیگر یاد می‌گیریم که از خود بگذریم. وقتی‌که بچه بودم و در داستان‌ها می‌خواندم که حضرت فاطمه لباس عروسی‌اش را بخشیده برایم قابل‌فهم نبود و می‌گفتم حتماً خودش خیلی ناراحت بوده ولی وقتی وارد کنگره شدم فهمیدم چطور انسان می‌تواند چیزی که برای خودش خیلی عزیز است را بدهد ولی خوشحال هم باشد.

در داستان هابیل و قابیل وقتی بزرگ شدند. خداوند به حضرت آدم فرمود: این‌ها وقت ازدواجشان رسیده و بگو برای من یک قربانی بیاورند. هابیل چوپان بود و گله گوسفندی داشت و قابیل کشاورز بود. هابیل بین گوسفندانش گشت و آن گوسفندی که درشت‌تر بود را انتخاب کرد و آورد برای قربانی کردن. قابیل که در مزرعه‌اش گندم کاشته بود، آن گندم‌هایی که خشک‌شده بودند و دانه‌ی کمتری داشتند را جمع کرد و آورد. پیام آمد از طرف خداوند که آن دختری که زیباتر است باید با هابیل ازدواج کند و آن‌یکی که از زیبایی کمتری برخوردار است را بدهید به قابیل. قابیل اعتراض کرد که چرا خداوند بین ما فرق گذاشت، حضرت آدم گفت: آن موقعی که نذری برای خداوند می‌بردید هابیل بهترین را برای خداوند برد، خداوند هم بهترین را می‌دهد.

اصلاً سیستم هستی این‌گونه است که هر چه بدهی به تو می‌دهد این معجزه نیست قانون طبیعت است. شماها اگر امروز تشنه باشید یک اشاره کافی است که راهتان را پیدا کنید. کسی که تشنه نیست آدرس هم بدهی طرف آب نمی‌رود. آب کم جو تشنگی آور به دست. امروز سعی کنیم ببخشیم از خودمان بکنیم. یک سال آموزش گرفتیم امروز روز تمرین است.

ادامه ی تصاویر در گزارش بعدی...

تایپ: هم‌سفر فاطمه

عکاسان: هم‌سفر مرضیه، هم‌سفر الهام، هم‌سفر فاطمه ج و هم‌سفر الهه

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون خانم خاطره جمعه 29 آذر 1398 06:28 ق.ظ
سلام و خدا قوت به همه خدمتگزاران و زحمتکشان کنگره
همسفر فاطمه لژیون ۲۳ چهارشنبه 27 آذر 1398 11:13 ب.ظ
باسلام وخداقوت خانم اعظم عزیزبابت صحبتهای جامع وکامل شمابابت دستور جلسه گلریزان خیلی زیباصحبت کردید خیلی لذت بردم وخداقوت میگم به نگهبان ودبیر جلسه وتمامی کسانی که در این جشن خدمت کردندتابه بهترین نحو برگزارشودک
همسفرزهراپن لژیون ۸ چهارشنبه 27 آذر 1398 12:06 ق.ظ
سلام وخداقوت خدمت استادودبیرونگهبان عزیز..تشکرازخانم اعظم عزیزم..این قدر خوب وزیباصحبت کردن..تشکرازخانم مهین واسیسنت محترم ومرزبانان.ازاستادعزیزم خانم زهره که الگوی تمام اعضای لژیون هستند..شماگذشت ومهروعشق رابه مااموزش دادیدواین جشن باشکوه باعث شد که شاگردانت وارد عمل شوندو بخشش راازقوه به فعل در بیاوریم..تقدیم برای جهانی شدن کنگره برداشته باشیم..
همسفرالهه.لژیون 14.خانم خاطره. سه شنبه 26 آذر 1398 04:30 ب.ظ
سلام وعرض ادب واحترام ویه دنیاتشکروخداقوت خدمت تمامی عزیزانی که دربرپایی این جشن بزرگ وارزشمندکوشیدند.عالی وخاطره انگیزبود.سپاسگزارم.
مریم ح لژیون ۱۴ سه شنبه 26 آذر 1398 01:27 ب.ظ
عرض سلام و خدا قوت خدمت استاد،نگهبان،ودبیرمحترم تشکر از همه ی دوستان بابت برگزاری این جشن با شکوه بسیار لذت بردم
خدا قوت خدمت اسیسنت محترم خانم مهین و مرزبانان محترم خانم فرخنده و خانم فاطمه
از راهنمای گلم خانم خاطره و گروه موسیقی هم که بسیار زیبا سرودند کمال تشکر را دارم و همچنین از گروه نونهالان
خدا قوت خدمت عزیزانی که در سایت خدمت میکنند
همسفر الهه لژیون ۴ سه شنبه 26 آذر 1398 01:10 ب.ظ
با تشکر از همه ی خدمتگزاران و زحمت کشان برای جشن بسیار جشن زیبا و پر انرژی بود
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون خانم خاطره سه شنبه 26 آذر 1398 12:30 ب.ظ
خدا قوت و سپاس فراوان خدمت همه خدمتگزاران شعبه شیخ بهایی
همسفر سه شنبه 26 آذر 1398 11:44 ق.ظ
عرض خدا قوت و سپاس خدمت خانم اعظم عزیز استاد جلسه که به این زیبایی اهمیت گلریزان را برای ما توضیح دادندخدا قوت و سپاس خدمت نگهبان و دبیر از همه عزیزانی که برای برپایی این جشن با شکوه خدمت کردند تشکر میکنماز گروه موسیقی لژیون نوجوانان و لژیون نونهالان که در این جشن خدمت کردند تشکر میکنمباآرزوی بهترینها
آذر همسفر ابراهیم سه شنبه 26 آذر 1398 11:23 ق.ظ
خدا قوت .خداروشکر بابت حماسه بزرگ گلریزان .از تمامی عزیزان و خدمتگزاران سپاسگزارم
همسفر سپیده از لژیون خانم خاطره سه شنبه 26 آذر 1398 11:18 ق.ظ
تشکر از عزیزانی که در سایت شعبه خدمت میکنند.
همسفر سپیده از لژیون خانم خاطره سه شنبه 26 آذر 1398 11:17 ق.ظ
عرض سلام و خداقوت خدمت همه اعضای خوب شعبه شیخ بهایی که در جشن دیروز حضور داشتند.
همچنین خداقوت ویژه دارم خدمت استاد،نگهبان و دبیر جلسه.و ممنونم از خانم اعظم عزیزم که به این خوبی صحبت کردند و جلسه را اداره کردند.
جشن بسیار خوب و با شکوهی بود خیلی لذت بردم و انرژی گرفتم.و از همه عزیزان که عضو لژیون سردار هستند تشکر میکنم که برای برگزاری این جشن زحمت کشیدند و به این زیبایی و با سلیقه ای زیبا تزیین کردند.
از لژیون نوجوانان و لژیون نونهالان تشکر میکنم که مشتاق خدمت هستند و به خوبی خدمت کردند.
برای همه شماعزیزان بهترینها را ارزومندم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic