گفت و گو با همسفر مینا در باب دستور جلسه هفتگی
دوشنبه 2 دی 1398 ساعت 09:38 ق.ظ | نوشته شده به دست همسفر الهام ر | ( نظرات )
ازدواج؛ یعنی در کنار هم آموزش گرفتن و رسیدن به تکامل

گفت وگو با همسفر مینا؛ درباب دستور جلسه« ازدواج»

همسفر مینا یکی از همسفرانی هستند که در شروع ازدواج خود متوجه مصرف مسافر خود شدند در ادامه مطلب به پای صحبت های ایشان می نشینیم تا ببینیم چه عاملی سبب شد تا به پای این پیوند عشق بمانند...

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

سلام دوستان مینا هستم یک هم‌سفر. ما هم با تخریب بیش از پنج سال وارد کنگره شدیم آنتی ایکس مسافرم  حشیش، تریاک، الکل روش  درمان دی اس تی به همراه داروی شفابخش اوتی  یازده ماه سفر کردیم به راهنمایی خوب آقا امید و راهنمای خوب خودم خانم زهره  والان هم به شکر خدا یک سال پنج ماه که آزاد و رها هستیم. 

رشته‌ی ورزشی خودم و مسافرم والیبال. 

کمی از نحوه‌ی آشنایی خودتان با کنگره برایمان بگویید.

من‌بعد از عقد، مصرف مسافرم را فهمیدم. زمانی که وارد کنگره شدم به بهانه‌ی درمان الکل و سیگار که شدیداً با آن مخالف بودم اما اصلاً نمی‌دانستم که چطور باید از مصرف کردن او جلوگیری کنم. من تخریب اعتیاد را شاید مثل دیگران احساس نکرده باشم اما زمانی که متوجه شدم بسیار برایم سخت بود و به پشت پرده‌ی آن فکر می‌کردم که در آینده چه خواهم دید.

در کنگره همه‌چیز برایم گنگ بود، فقط مهربانی و محبتی که‌موج می‌زد مرا جذب می‌کرد و باگذشت زمان به درمان مسافرم مطمئن‌تر می‌شدم.

با توجه به این‌که شما در دوران عقد متوجه اعتیاد همسر خود شدید چه عاملی باعث شد تا در کنار او بمانید و به‌عنوان هم‌سفر در کنگره پا گذاشتید؟

من در ابتدا وقتی متوجه شدم پشیمان شدم اما علاقه‌ی بسیار زیادی که به او داشتم باعث شد که با او همراه شوم. یک ماه از عقدمان گذشته بود که وارد کنگره شدم البته مسافرم مدت کوتاهی قبل از من وارد کنگره شدند. اوایل وقتی کسانی که رهاشده بودند را می‌دیدم باورم نمی‌شد. من اول فقط از مصرف الکل و سیگار مسافرم خبر داشتم ولی بعد متوجه شدم مصرف حشیش و تریاک هم داشته‌اند. چیزی که من را پایبند کرد و زندگی‌مان را نجات داد ابتدا خواسته‌ی قوی مسافرم به درمان بود و اینکه علمی که تجربه‌شده باشد سندی بدون نقص است. این‌همه افرادی که رهاشده‌اند محکم‌ترین دلیل برای درمان قطعی است و نکته‌ی بسیار مهم این‌که ما در این مکان محبت را می‌بینیم که با ما را باحال خراب می‌پذیرند.

جا دارد از مسافرم تشکر کنم که وارد زندگی من شد و شاید این مصرف‌کننده بودنش به خاطر این بود که ما با کنگره آشنا شویم و در کنار دوستان و استادان عزیز بسیار آموزش بگیریم و به داشتن آن‌ها افتخار می‌کنم. امیدوارم در مقابل آرامش که به زندگی ما بخشیدند، زندگی که معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظار آن هست به سمت روشنایی سوق دادند، بتوانم خدمتی صادقانه داشته باشم و خداوند لیاقت خدمت‌گزار شدن را به من بدهد.

به نظر من تک‌تک کسانی که وارد کنگره می‌شوند باید گذشته‌ی خودشان را همیشه در ذهن داشته باشند و آینده‌ای که قبل از ورود به کنگره در انتظارشان بود را همیشه برای خودشان به تصویر بکشند تا قدر تک‌تک صندلی‌هایی که روی آن می‌نشینند را بهتر بدانند و پیش از پیش برای ادای دین خود تلاش کنند.

همان‌گونه که می‌دانید در زندگی مشترک ریشه همان خانواده است بعد از ازدواج چگونه ریشه‌ی خانواده را مستحکم کنیم؟

بامحبت، محبت نقش به سزایی در زندگی مشترک دارد محبت باید بلاعوض باشد در زندگی نه اینکه ما انتظار داشته باشیم وقتی کاری انجام می‌دهیم همسرمان هم باید بلافاصله جبران کند بعضی‌اوقات می‌شود با یک سکوت یا یک لبخند مسئله را حل کرد. 

به نظر شما چرا جناب مهندس موضوع ازدواج را در لیست دستور جلسات سالیانه قراردادند؟

آقای مهندس چیزهایی که از اهمیت به سزایی برخوردار است و نیاز زندگی ماست را در دستور جلسه قرار می‌دهند به نظر من ازدواج یکی از مسائل بسیار مهم زندگی است و موفق بودن در این امر، لذت بسیار زیادی دارد. 

چه چیزهایی در ازدواج نقش دارد؟

تقدیر، حس، جاذبه، سایه‌ها. ما در تمامی سطوح زندگی با رفتار و کردار و گفتار خود تقدیر  آینده خود را می‌سازیم ولی این مسئله نباید باعث شود که در مسئله ازدواج  همه‌چیز را هم به تقدیر و یا به خداوند واگذار کنیم و تحقیق و تفکر کردن و...نقش بسزایی دارد. 

محبت واقعی بعد از ازدواج به نظر شما چگونه است؟

محبت واقعی زمانی شکل می‌گیرد که ما خواسته‌ی همسرمان را به خواسته‌ی خودمان ترجیح دهیم اما نه این‌که از چارچوب تعادل خارج شود بلکه تعادل و بجا. 

مثلاً امکان دارد فرد تحت‌فشار بیرونی باشد و اخلاق تندی داشته باشد ما اینجا اگر خواسته‌ی او را به خودمان ترجیح دهیم و در مقابل او جبهه نگیریم او آرام می‌شود و به‌مرور مشکل حل می‌شود و آرامش در زندگی جاری می‌شود از طرفی محبت واقعی زمانی در زندگی به وجود می‌آید که ما شخص را فقط به خاطر خودش بخواهیم نه به خاطر منافع خودمان و این‌که توقعات و انتظارات بی‌جای خودمان را حذف کنیم زن و مرد باید لباس یکدیگر باشند و عیوب یکدیگر را بپوشانند. 

به نظر شما نکات مهم و ضروری که در ازدواج باید مدنظر داشت چیست؟

احترام و ادب امر بسیار مهمی است که در مسئله ازدواج باید رعایت شود؛ زیرا زمانی که دو نفر در کنار هم قرار می‌گیرند باید حریم و حرمت خودشان را حفظ کنند اگر این حریم شکسته شود پشت پرده‌ی بدی به دنبال خواهد داشت.

رعایت بهداشت هم از موارد بااهمیت است از طرفی هم نشان‌دهنده‌ی شخصیت افراد است و اگر نباشد باعث سردی طرفین و دور شدن آن‌ها از هم می‌باشد.

یکی بودن ظاهر و باطن؛ ما باید در زندگی مشترک یک رو باشیم و تظاهر نداشته باشیم و مشارکت دوطرفه ما، زمانی که با فردی ازدواج می‌کنیم شریک هم می‌شویم در همه‌چیز زندگی و قطعاً باید پشتیبان و همراه یکدیگر باشیم هر دو نفر در قبال زندگی جدیدی که تشکیل می‌دهیم مسئول هستیم و نباید همه‌ی بار زندگی روی دوش یکی باشد و دیگری تماشاچی و هر دو باهم تلاش کنیم برای حفظ زندگی با آرامش که مدنظر هر دو نفر می‌باشد. 

به نظر جناب آقای مهندس هنر در ازدواج چیست؟

به نظر آقای مهندس هنر، درست زندگی کردن است و بدانیم هیچ موجودی شبیه موجود دیگر نیست و در زندگی نباید همسر خود را با دیگران قیاس کنیم و هنر درست زندگی کردن را باید بیاموزیم. 

به نظر شما آیا قبل از ازدواج همسر آینده خود را باید کسی انتخاب کنیم که کاملاً طرز فکر و رفتار ما مشابه یکدیگر باشد؟

به نظر من هر فردی برای خودش طرز فکر و رفتار خاصی دارد و هیچ دلیلی وجود ندارد که هر دو نفر کاملاً شبیه هم باشد افراد باید هم حس باشند و از جنس هم باشند ولی نه اینکه کاملاً شبیه به هم باشد زن و مرد باید مکمل یکدیگر باشند نه شبیه هم آن‌ها باید یکدیگر را کامل کنند و این کامل کردن زمانی رخ می‌دهد که افراد باهم اختلاف تفکر و رفتار و سلیقه داشته باشند و در کنار هم گذشت کردن، احترام گذاشتن به نظر دیگری، نه گفتن به خواسته‌های خود و... را بیاموزند. 

در ازدواج هنگام برخورد با نقاط غیرمشترک چگونه باید برخورد کنیم؟

در مواجه با نقاط غیرمشترک باید کمی گذشت کنیم ما در زندگی مشترک باید نقاط مشترک را پررنگ کنیم و در مقابل نقاط غیرمشترک را نادیده بگیریم و گاهی گذشت کنیم تا در زندگی آرامش جاری شود باید بدانیم هر فردی هم نقاط مثبت دارد و هم منفی باید تمام تمرکز خودمان را بگذاریم روی نقاط مثبت فرد زیرا اگر برعکس شد زندگی ما روبه‌زوال و نابودی می‌رود. 

سخت‌گیری خانواده‌ها چه مشکلاتی را برای زوج‌های جوان به همراه دارد؟

سخت‌گیری خانواده‌ها و گاهی دلسوزی بیجا آن‌ها باعث مشکلات زیاد و حتی گاهی اوقات منجر به طلاق و یا افسردگی زوج‌ها می‌شود. شاید آن دو نفر بتوانند با کمبودهایی که وجود دارد به خاطر علاقه‌ای که به هم دارند کنار بیایند درصورتی‌که خانواده‌ها پافشاری می‌کنند و نسبت به آن مسئله‌ای که وجود دارد سخت‌گیری می‌کند درصورتی‌که گاهی همین کوتاه آمدن‌های به‌ظاهر ساده همین گذشت هایی که ممکن است اصلاً به چشم نیاید کمک بسیار بزرگی می‌تواند به افراد باشد سهل گیری که از روی تفکر باشد بسیار باارزش‌تر از سخت‌گیری است که از روی تعصب باشد. گاهی خانواده‌ها باید اجازه دهند که بعضی مسائل را خود زوج‌ها تجربه کنند. 

به چه میزان زیبایی ظاهری در امر ازدواج نقش دارد؟

به نظر من زمانی که با فردی جدیدی آشنا می‌شوی ولو هم‌جنس خودت باشد اول زیبایی او به چشمت می‌آید ولی چیزی که هر رابطه‌ای را پایدار می‌کند اخلاق است نه زیبایی، زیبایی مهم است ولی اولویت نیست این را زمانی انسان درک می‌کند که با طرف مقابل زندگی کند آن زمان متوجه می‌شود که این‌قدر مسائل گوناگون و متعدد وجود دارد که فرد را زیبا جلوه دهد که اصلاً زیبایی ظاهر او به چشم نمی‌آید آدم‌ها بیشتر از اینکه به فکر زیبایی ظاهر باشند باید به فکر زیبایی تفکر و اندیشه طرف مقابل باشند چون این چیزی است که پایه‌های زندگی مشترکشان را مستحکم می‌کند نه زیبایی. 

چرا سن ازدواج در بین جوانان به تعویق افتاده است؟

به نظر من این احتمال وجود دارد که شاید مسائل اقتصادی باعث شده است که افراد ترس داشته باشند از این‌که بار، یک زندگی را به دوش بکشند از طرفی شاید تجملات و خواسته‌های نامعقولی که افراد دارند این امکان را از آن‌ها می‌گیرد و گاهی هم انتظار می‌رود که طرف مقابل صد در صد ایده آل باشد ولی این‌گونه نمی‌شود و باید حدود هفتادتا هشتاد در صد ویژگی‌ها را داشته باشد مسئله ازدواج یعنی در کنار هم آموزش گرفتن و به تکامل رسیدن و ما هیچ‌گاه نباید این موضوع را فراموش کنیم 

سخن پایانی؟

امیدوارم که با آموزش‌های نابی که در کنگره می‌گیریم و تلاش و همت خودمان بتوانیم زندگی سراسر با عشق، محبت، دوستی و آرامش رقم بزنیم و از آقای مهندس بابت تمام آموزش‌های نابشان و از کمک راهنمای گلم و کلیه عزیزان تشکر می‌کنم.

 

من هم برای شما آرزوی خوشبختی وزندگی سرتاسر عشق را از خداوند می‌خواهم و از مصاحبه با شما لذت بردم. سپاس گذارم. 

تهیه گزارش و تایپ: هم‌سفر الهام 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گفت و گو،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر نجمه لژیون هفتم دوشنبه 9 دی 1398 07:05 ق.ظ
باسلام خدمت مینای عزیزم وخیلی از مصاحبه ی شما لذت بردم و از خداوند برای شما و مسافر گرامیتان بهترین های خداوند را خواستارم وامید وارم در کنار هم زندگی خیلی خوب و زیبایی را داشته باشید دوستت دارم میناجان
خ اعظم دوشنبه 9 دی 1398 12:25 ق.ظ
خانم مینای عزیز صحبتهای شما خیلی دلنشین بود وخداقوت میگم خدمت خانم الهام عزیر
همسفر فرزانه ک یکشنبه 8 دی 1398 03:37 ب.ظ
با سلام وخدا قوت وسپاس از خانم مینای عزیزم برای این مصاحبه زیبا بسیار دلنشین بود افرین بر شما سپاس از زحمات صادقانه تان وتشکر از خانم الهام وفاطمه عزیزم
همسفرالهه.لژیون 14.خانم خاطره. یکشنبه 8 دی 1398 07:38 ق.ظ
سلام وتشکروسپاس ازخانم میناوخانم الهام عزیزم بسیارمصاحبه زیبایی بود.
همسفر مانا شنبه 7 دی 1398 08:58 ق.ظ
عرض سلام و ادب و احترام خدمت خانم مینا عزیز که همیشه که می بینمتون کلی انرژی میگیرم.
خدا قوت به خانم الهام عزیز.
همسفرشهین ازلژیون ۲۲ پنجشنبه 5 دی 1398 01:50 ب.ظ
باعرض سلام خدمت خانم مینای عزیز
از کلام زیبایت بسیار لدت بردم .ارامش وخوشبختی رادر کنار مسافر عزیزت برایت ارزومندم.
ازتمامی دست اندرکاران سایت بابت زحمات شبانه روزیشان تشکر وقدردانی می کنم.
همسفر سارا پنجشنبه 5 دی 1398 12:36 ب.ظ
بسیار لذت بردم خانم مینا عزیزمبهترین ها را برای تو و مسافرت آرزومندم و امیدوارم به تمام خواسته هایتان برسید
عشقتان پیروز و جاودان
خانم الهام عزیزم خداقوت و سپاس از شما
همسفربهناز پنجشنبه 5 دی 1398 11:07 ق.ظ
خانم مینای عزیز مصاحبتون بسیاز زیبا واموزنده بودانشالله شاد ووسلامت باشید خداقوت به خانم الهام بزرگوار
همسفر زهرا پر.لژیون 8 چهارشنبه 4 دی 1398 10:57 ب.ظ
با سلام و خدا قوت خدمت خانم مینای عزیز. هم لژیون پر انرژی خوب خودم. بسیار زیبا و قشنگ صحبت کردید. امیدوارم تا آخر عمر زندگیتان پر از شادی و سلامت باشد. شما همیشه پر انرژی هستید و من این خصلت شما را خیلی دوست دارم.
همسفران زهره ش چهارشنبه 4 دی 1398 01:39 ب.ظ
سلام مینای عزیز دخترم بر تو و بر کنگره به خاطر پرورش چنین انسانهایی می بالم عزیزم از صحبتهای دلنشینت بسیار لذت بردم دخترم امیدوارم درکنار مسافرت خوشبخت باشی و بتوانی چراغ راهی برای گمگشتگان باشی وبه خانم زهره عزیزم هم تبریک میگویم بابت داشتن چنین رهجویی
همسفرنگار چهارشنبه 4 دی 1398 01:25 ب.ظ
خانم مینای عزیزم دوست وخواهرهم لژیونی ام واقعا سخنان و حرفهای بجا واموزنده ای بود.چون من باشماخیلی هم حس بودم وتقریبا شرایط مشابه باهم داشتیم كه باكنگره آشناشدم.امیدوارم كه درپناه حق و اموزش های كنگره زندگی سراسر آرامش در كنار مسافرت داشته باشی.مینای عزیزم همیشه باحرف هایت تسكین قلب من بودی و به من انگیزه و انرژی دادی انشاالله كه شاهد موفقیت های روز افزون شما باشم.
همسفر فهیمه چهارشنبه 4 دی 1398 12:35 ب.ظ
تشكر از خانم مینای عزیز بابت این مصاحبه بسیار زیبا یشانتشكر از خانم الهام عزیز
همسفر سمیه سه شنبه 3 دی 1398 11:43 ب.ظ
باتقدیم ادب واحترام،خانم مینای عزیزم بسیار زیبا ودلنشین بود موفق وپیروز باشید.
همسفرحکمت سه شنبه 3 دی 1398 11:21 ب.ظ
خانم مینای عزیزم، بسیار سپاسگزارم بابت انتقال حس های زیبایتان. واقعاً لذت بردم.امیدوارم در کنار مسافر محترمتان به آنچه باید برسید، برسید. موفق وموید باشید.
وخداقوت خدمت خانم الهام عزیز
همسفرندالژیون شیشم سه شنبه 3 دی 1398 08:11 ب.ظ
باسلام وخدا قوت خدمت دوستان عزیز
تشکر فروان از خانم مینای عزیز بسیار عالی وآموزنده بود
مسافرحسن سه شنبه 3 دی 1398 02:17 ب.ظ
همسر عزیزم
خداوند را بخاطر داشتنت هزاران هزار مرتبه شکر میکنم اما بخاطر داشته باش که آرامش زندگی ما پرتو کمک ها و اموزش های کنگره و اقای مهندس دژاکام عزیز است پس در اول کار خداوند را هزاران هزار مرتبه شکر که بر سر ما منت گذاشت و ما را با کنگره اشنا کرد و بعد خداوند را هزاران هزار مرتبه شکر بخاطر داشتنت
همسر عزیزم ازت عذرخواهی میکنم بخاطر همه کم لطفی ها،نبودن ها،بداخلاقی ها،کم بودهاو...
در پرتو اموزش های کنگره و مبارزه با نفس اماره تمام سختی ها را به دوش میکشم تا بتوانم خودم و زندگی ام را به ان آرامش الهی برسانم اما در این جنگ با نفس باید در کنار هم باشیم زیرا که برای هر دو ما این ازمایش از طرف خداوند صادر شده است به امید یاری قدرت مطلق که از این آزمایشات سربلند بیرون بیاییم
مسافر امید سه شنبه 3 دی 1398 12:06 ب.ظ
باسلام واحترام خدمت تمامی همسفران وتمام کسانی که در بخش خانواده با گفت و گو وبیان احساس خود نور امیدی رادر دل کسانی که در راه مانده اند روشن میکنند
دوشنبه 2 دی 1398 09:37 ب.ظ
با عرض سلام وخدا قوت خدمت خانم مینا خیلی لذت بردم از سخنان آموزده وپر بارتان بهترینها رو برایتان آرزو دارم واز خدمتگزاران در سایت کمال تشکر رو دارم۷
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون خانم خاطره دوشنبه 2 دی 1398 07:52 ب.ظ
تشکر و سپاس خدمت خانم مینا و خانم الهام.
خدا قوت به خدمتگزاران سایت
همسفرزهراپن لژیون ۸ دوشنبه 2 دی 1398 02:11 ب.ظ
سلام وخداقوت خدمت خانم مینا..عزیزم..خیلی لذت بردم..از کلام زیباوکامل شما..ممنون از اقای مهندس که باعث شدندمابااموزش کنگره عشق و محبت ودرکنارهم بودن را تجربه کنیم..ممنون از خانم الهام عزیز بابت تهیه گزارش..
همسفرزهره ف دوشنبه 2 دی 1398 01:31 ب.ظ
خانم مینای عزیزم ازمصاحبه زیباتون بسیارلذت بردم.
برای شماومسافرمحترمتون بهترینهاراآرزومیکنم.
امیدوارم همیشه همینطورپرازانرژی وحال خوب باشید.
ازخانم الهام عزیزسپاسگزارم
نسرین لژیون5 دوشنبه 2 دی 1398 12:37 ب.ظ
سلام دوستان نسرین هستم یک همسفر.خانوم مینا صحبتهاتون خیلی عالی بود.و میخاستم اینوبگم که فکرمیکنم سال اول رهایی شما من پایم را به کنگره گذاشتم و صحبتهایی که برای تولدتان میکردین اشک من رادرآورد و چون تازه وارد بودم وروحیه ام خراب بود برای تولدشما فقط گریه میکردم...ازخداوندمیخام همه ی مسافرها سفرشان را به خوبی به اتمام برسانند...
نسرین لژیون5 دوشنبه 2 دی 1398 12:37 ب.ظ
سلام دوستان نسرین هستم یک همسفر.خانوم مینا صحبتهاتون خیلی عالی بود.و میخاستم اینوبگم که فکرمیکنم سال اول رهایی شما من پایم را به کنگره گذاشتم و صحبتهایی که برای تولدتان میکردین اشک من رادرآورد و چون تازه وارد بودم وروحیه ام خراب بود برای تولدشما فقط گریه میکردم...ازخداوندمیخام همه ی مسافرها سفرشان را به خوبی به اتمام برسانند...
همسفر دوشنبه 2 دی 1398 12:26 ب.ظ
عرض خدا قوت و تشکر دارم خدمت خانم مینای عزیز و دوست داشتنی
خدا قوت و تشکر خدمت خانم الهام
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic