کارگاه آموزشی همسفران 2 دی 1398؛ با دستور جلسه «ازدواج»
دوشنبه 2 دی 1398 ساعت 08:00 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر مینا | ( نظرات )

جلسه نهم از دور بیستم کارگاه‌های آموزشی هم‌سفران نمایندگی شیخ بهایی با استادی هم‌سفر فرزانه، نگهبانی هم‌سفر لیلی و دبیری هم‌سفر اعظم با دستور جلسه «ازدواج» روز دوشنبه 2 دی 1398 ساعت 15 برگزار شد.

خوشبخت واقعی کسی است که محبت بدون چشم‌داشت  را سرلوحه زندگی قرار بدهد و همیشه روی نقاط مشترک کار کند و همه عواملی که موجب جدایی و دل سردی در زندگی مشترک می‌شود را حذف کند... 

سخنان استاد:

ازدواج فرایند علاقه‌مندی  و کشش جسمی، جنسی، روانی و به دنبال آن فراهم‌سازی شرایط اقتصادی اجتماعی علمی شغل و خانوادگی است. هر فرد با ازدواج مسئولیت‌هایی را  بر عهده می‌گیرد و می‌پذیرد. قدیمی‌ها بر این اعتقاد بودند که ازدواج مثل یک هندوانه دربسته است اگرچه نمی‌شود آینده را پیش‌بینی کرد اما قبل از ازدواج باید به معیارهایی مانند محبت و علاقه‌مندی سلامت جسم و روان دو طرف طرز فکر و نوع فرهنگ زیاد نبودن سطح تحصیلات زوج‌ها سطح درآمدها و اعتقادات مذهبی دو طرف توجه شود زن و مرد با ازدواج یک زندگی مشترک را ایجاد می‌کنند و شخص با ازدواج هدف‌هایی را دنبال می‌کند. اولین هدف و گزینه احساس امنیت برای هر دو طرف است شک و بدگمانی به‌طرف مقابل و یا حس مالکیت به او، اینکه بخواهیم مدام کاری را انجام بدهد که موردپسند و تائید ماست این کار احساس امنیت را از بین می‌برد. دونفری که ازدواج می‌کنند بسیار مهم است که به آرامش برسند. صحبت و عشق صادقانه نسبت به یکدیگر و دوری از دروغ‌گویی، احترام و رعایت ادب دو طرف به هم رسیدن و رسیدن به آرامش بسیار موثق‌اند. از عوامل دیگری که می‌تواند ازدواج یک زن و مرد را تبدیل به یک ازدواج موفق بکند کار کردن رو نقاط مشترک طرفین می‌باشد اگر در مورد موضوعی توافق دارند آن موضوع را تقویت کنند. توجه به مسائل جنسی و خواسته‌های عاطفی و احساس در زوجین هم تعیین‌کننده و بسیار مهم است. موضوع دیگر رعایت بهداشت و تمیزی است اما هر فردی باید به تمیزی جسم و بدن و مسائلی مانند آراستگی مو و صورت و خوشبویی بدن و دهان و دندان توجه خاصی داشته باشند. عامل دیگری که ما را به یک ازدواج موفق نزدیک می‌کند استفاده از کلام و بیان زیبا در زندگی زناشویی است.

دانستن اینکه انسان‌ها عقاید، نظرات و خواسته‌ها و آرزوها و خلق‌وخوی متفاوتی دارند و هیچ‌کس کاملاً به شخص دیگری شبیه نیست، احترام گذاشتن به نظرات و عقاید و خواسته‌ها در بهبود روابط طرفین بسیار مؤثر است. مشارکت در انجام کارها، همکاری و همدلی، مشورت با یکدیگر و همین‌طور ساده زیستی و دوری از چشم و هم‌چشمی زندگی را راحت و شیرین‌تر می‌کند. اگر از طرف مقابل خواسته‌ای داریم توجه کنیم آیا او توانایی برآورده کردن خواسته‌های ما را دارد یا با این کار او را در تنگنا و فشار قرار می‌دهیم. از تخریب یکدیگر و یا خدایی نکرده توهین و رفتارهای تلافی‌جویانه دوری‌کنیم عیوب همدیگر را بپوشانیم و صفات خوب یکدیگر را ببینیم و به زبان بیاوریم.
آقای مهندس در سی دی زوج و فرد می‌فرمایند: همه هستی بر مبنای شفع و وتر شکل می‌گیرد دوتا وتر باهم ترکیب می‌شوند و شفع می‌شوند و یک وتر را به وجود می‌آورند. حتی دو تا گیاه که عمل لقاح را انجام می‌دهند شفع می‌شوند یعنی جفت و یک‌چیز دیگری را به وجود می‌آورند میوه گل و یا یک گیاه دیگری را.
در مورد انسان‌ها پیوند زناشویی همراه پیمان است یعنی هر دو طرف تعهداتی را قبول می‌کنند. اسلام به ازدواج اهمیت خاصی داده است و هدف از ازدواج تمام انسان‌ها و سایر موجودات را موجب رسیدن به آرامش ادامه نسل رشد یافتن و کامل شدن و ادامه حیات می‌داند. شاید زندگی مجردی راحت‌تر باشد اما زندگی واقعی چیز دیگری است انسان با ازدواج بسیاری چیزها را تجربه می‌کند اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کند و قوی می‌شود. سرسری گرفتن ازدواج بی‌هدف بودن و یا اینکه برای فرار از مشکلات شخصی به ازدواج تن بدهد نه‌تنها مشکلاتش حل نمی‌شود بلکه پیچیده‌تر می‌شود. اگر ازدواج ما موفق نبود یا از زندگی زناشویی‌مان راضی نیستیم به این مسائل توجه کنیم چون پیوند ازدواج دو طرف دارد هر دو طرف بایستی تلاش کنند تا زندگی خوبی داشته باشند و خوشبخت واقعی کسی است که محبت بدون چشم‌داشت  را سرلوحه زندگی قرار بدهد و همیشه روی نقاط مشترک کار کند و همه عواملی که موجب جدایی و دل سردی در زندگی مشترک می‌شود را حذف کند. گاهی دست تقدیر ما را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد تا به هم کمک کنیم رشد کنیم و یکدیگر را کامل کنیم. ازدواج پیوندی است که با پیمان عجین شده و با هیچ پیوندی قابل قیاس نیست؛ و در پایان مزین می‌کنیم به شعر لسان‌الغیب
گرت هواست که معشوق نگسلد پیمان          نگاهدار سررشته تا نگه دارد
سر و زر و دل‌وجانم فدای آن یاری             که حق صحبت مهر و وفا نگه دارد.

اعلام ورود به سفر دوم همسفران

کمک راهنما همسفر خاطره

همسفر فاطمه رهجوی کمک راهنما همسفر زهره

همسفر الهه رهجوی کمک راهنما همسفر خاطره

لژیون خدمت گزار؛ لژیون پنجم کمک راهنما همسفر فرزانه

تایپ: هم‌سفر مریم از لژیون پنجم

عکاس: هم‌سفر الهه

ارسال تصاویر: هم‌سفر نگار


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نسرین لژیون5 شنبه 7 دی 1398 10:09 ق.ظ
باسلام و خسته نباشید خدمت کمک راهنمای عزیزم خانوم فرزانه خیلی برعلم و آگاهی من اضافه شد ازصحبتهاتون...و خیلی خوشحالم که تونستم خدمت کنم وخداشاهده روز دوشنبه که خدمت میکردم انگار دنیارا بهم داده بودند ومن عاشق خدمت درکنگره هستم وخدارا بینهایت شاکرم.و خیلی تشکرمیکنم از همسفرهایی که نظراتشون را درباره خانوم فرزانه لژیون5نوشتند خیلی ممنونم و دوستتون دارم.
همسفر سارا پنجشنبه 5 دی 1398 12:08 ب.ظ
خانم فرزانه عزیزم از سخنان زیبا و تاثیرگذارتان بسیار استفاده کردم و لذت بردم
خداقوت و سپاس از اعضای لژیون پنجم و خانم الهه و نگار عزیز
همسفر مینا چهارشنبه 4 دی 1398 05:53 ب.ظ
خانم فرزانه ی عزیزم واقعا لذت بردم از سخنان دلنشین شما
یک خداقوت ویژه به نگار والهه عزیزم وخانم فاطمه عزیزم که بسیار در سایت زحمت میکشند و دیده نمی شود
خدا قوت خدمت همه ی خدمتگذاران سایت امیدوارم که برکت خدمتتان در زندگیتان جاری شود
همسفر مینا چهارشنبه 4 دی 1398 05:53 ب.ظ
خانم فرزانه ی عزیزم واقعا لذت بردم از سخنان دلنشین شما
یک خداقوت ویژه به نگار والهه عزیزم وخانم فاطمه عزیزم که بسیار در سایت زحمت میکشند و دیده نمی شود
خدا قوت خدمت همه ی خدمتگذاران سایت امیدوارم که برکت خدمتتان در زندگیتان جاری شود
همسفرشهین ازلژیون ۲۲ چهارشنبه 4 دی 1398 11:29 ق.ظ
با عرض سلام وادب خدمت کمک راهنمای محترم خانم فرزانه
بیاناتتان در مورد دستور جلسه ازدواج بسیار کامل وگویا بود وبسیاراموختم. بهترینها رابرایتان ارزومندم.
باتشکر از اعضای محترم لژیون پنجم بابت خدماتشان
همسفرزهراپن لژیون ۸ سه شنبه 3 دی 1398 09:14 ق.ظ
سلام وخداقوت خدمت اعضای لژیون پنجم..و ممنون ازاستادعزیزخانم فرزانه..ودبیرخانم اعظم و خانم لیلی نگهبان جلسه پرباری رابرگزارکردید..
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون خانم خاطره سه شنبه 3 دی 1398 08:25 ق.ظ
خدا قوت میگم خدمت کمک راهنمای محترم خانم فرزانه و لژیون پنجم.
و همچنین خدمت تمامی خدمتگزاران کنگره 60
همسفر سمیه دوشنبه 2 دی 1398 10:49 ب.ظ
با تقدیم ادب و احترام، خانم فرزانه عزیزم با اینکه سعادت حضور در جلسه را نداشتم با مطالعه صحبت های آموزنده شما مثل همیشه آموزش گرفتم ،تشکر از شما و اعضای لژیون پنجم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو