هر ماه یک سؤال
چهارشنبه 2 بهمن 1398 ساعت 03:09 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر فاطمه ف | ( نظرات )
هرماه یک سؤال

سوال ماه:چگونگی بالا بردن جهان بینی و عملی کردن دانسته ها( رسیدن به دانایی مؤثر)


برای دیدن پاسخ این سؤال به ادامه مطلب مراجعه نمایید...

 

 کمک راهنما هم‌سفر شهلا

انسان همیشه برای حرکت به جلو نیاز به یک محرک و انگیزه دارد که این محرک در کنگره آموزش‌ها که در غالب جهان‌بینی است به ما داده می‌شود تا به‌وسیله آن به اهدافمان برسیم و همین اهداف هست که در ما انگیزه به وجود می‌آورد؛ و اما برای رسیدن به اهداف نیازمند برنامه‌ریزی و انضباط هستیم. در سی دی زمان آقای مهندس می‌فرمایند: مطالبی که در بعد حیات انسانی ما می‌آموزیم در حقیقت ظرف‌های وجودی ما را بزرگ‌تر می‌کند؛ و می‌فرمایند انسان مالک همه آنچه در محتویات ذهنش؛ در دانش و در آگاهی‌اش است هست. در این سی دی بسیار عالی برایمان روشن می‌شود که ما با حرکت کردن و حل کردن مسائل زندگی‌مان از آن برای خودمان ظرفی می‌سازیم که این ظرف  همان تجربه‌های ما هستند؛ که این تجربه‌ها می‌تواند ناشی از ناآگاهی باشد یا آگاهی و دانشی که کسب کردیم. پس درنتیجه اگر ما به دنیای پس مرگ اعتقاد داشته باشیم و بدانیم که هر آنچه ما می‌آموزیم اگر با تفکر و تعقل و عمل باشد خودش به‌صورت شو شود است تا به‌فرمان عقل نزدیک شویم.

این آموزش‌ها و جهان‌بینی که فرامی‌گیریم درس‌هایی هستند که مقصد نهایی را برایمان مشخص می‌کنند ولی این علم و آموزش‌ها به‌تنهایی ما را به مقصد نمی‌رساند و اگر این آموزش‌ها را که در حقیقت دانسته‌هایمان می‌شوند را با تکرار؛ تکرار و تکرار به تجربه تبدیل نکنیم درواقع مهارتی هم‌کسب نکرده‌ایم و باید بدانیم که هیچ‌کس با کسب آموزش بدون عمل و تکرار به هیچ جا و مقصد نهایی نرسیده است بلکه این استمرار در آموزش و عمل به دانسته‌ها است که از او یک فرد باتجربه و متخصص ساخته است.

آموزش و یادگیری همیشه برای بشر لذت‌بخش بوده است ولی آموختن هم یک سفری است از دانش به‌سوی عمل و چند دلیل عمده وجود دارد که چرا مردم به دانسته‌های و یادگیری‌های خود عمل نمی‌کنند. یکی اینکه فقط به دنبال کسب اطلاعات هستند چراکه کسب اطلاعات نیازمند زمان زیادی نیست ولی عمل به دانسته‌ها و اطلاعات نیازمند فرآیند تکرار و تکرار و زمان و تجربه است و دومین دلیل هم می‌تواند نداشتن باور و ایمان باشد که لازمه به دست آوردن  ایمان و باور قلبی، تمنای دل و شوق و اشتیاق است که باید داشته باشیم.

اما زمانی دانایی ما تبدیل به دانایی مؤثر می‌شود که دانسته‌ها و آموزش‌های ما به مهارت خوب زندگی کردن؛ خوب حرف زدن؛ خوب نگاه کردن شنونده خوبی بودن؛ سکوت کردن؛ قوانین و حرمت‌ها را رعایت کردن تبدیل‌شده باشد.

اما کلام پایانی: هر آنچه را ما دریافت می‌کنیم صرفاً یک علم و یک آدرس هست که استادان ما برایمان می‌گویند ولی استاد عزیزمان می‌گوید ما وقتی آدرس‌ها را به شما می‌دهیم و تا شما نروید و تا تغییر نکنید به مقصد نخواهید رسید. یادگرفتن به‌تنهایی کافی نیست این عمل کردن هست که به آن زینت می‌دهد. پس باید باایمان قلبی و خواسته قوی که در آن تمنای دل وجود داشته باشد به استادان به کمک راهنمایان و آدرس‌هایی که به ما می‌دهند توجه کنیم ایمان داشته باشیم تا به آن منبع نور وصل بشویم.

کمک راهنما هم‌سفر مانا

درمان در کنگره بر اساس مثلث جسم روان و جهان‌بینی است. پس برای درمان و بالا بردن جهان‌بینی و رشد کردن در حیطه آن‌یک امر اساسی و غیرقابل‌انکار می‌باشد حالا چه‌کار کنیم که این جهان‌بینی پرورش پیدا کند؟

از تعریف جهان‌بینی یعنی آنچه برداشت دریافت و ادراک می‌کنیم از محیط اطرافمان چنین برمی‌آید که نوع نگاه برای ما مهم است اگر توانستیم تغییر دیدگاه بدهیم آن موقع برداشت دریافت و ادراک ما هم متفاوت می‌شود حالا چگونه تغییر نگاه دهیم؟

برای تغییر نگاه که زاییده پرورش جهان‌بینی ماست باید از مطالب آموزشی کنگره سی‌دی‌ها و کتاب و جزوه‌ها و از همه مهم‌تر جلسات و لژیون‌ها استفاده کنیم هرچه بیشتر از این منابع استفاده کنیم بیشتر آموزش می‌گیریم ولی این را بدانیم که آموزش به‌تنهایی فایده‌ای ندارد و تغییری در ما ایجاد نمی‌کند باید آموزش‌هایمان را عملی کنیم با عمل کردن به آموزش‌ها نوع نگاه ما هم‌تغییر می‌کند.

مثال می‌زنم در مطالب آموزشی آمده ببخشید، خوب باید مطالب مرتبط به آن را از آموزش‌ها پیدا کنیم ببینیم بخشش چیست و چگونه می‌توانیم به این درجه برسیم که ببخشیم می‌بینیم که گفته باید اول خودمان را ببخشیم و یا باید انسان‌ها را خوب بشناسیم تا بتوانیم راحت‌تر ببخشیم یا می‌گویند به‌فرمان عقل برسید یعنی چه؟ یعنی باید از کارهای کوچک شروع کنید مثل مسواک زدن یا بیرون گذاشتن زباله‌ها سر ساعت مقرر که شاید امری سطحی و پیش‌پاافتاده باشد ولی این شروع فرمان‌بری و رسیدن به‌فرمان عقل است در کل سطوح برای عملی کردن دانسته‌ها و رسیدن به دانایی مؤثر اول باید از خواسته‌های کوچک شروع کنید و آن‌ها را عملی کنیم یک‌مرتبه نمی‌توان گام‌های بلند برداشت مثل کودکی که تازه می‌خواهد راه برود اگر دو تا چیز هم‌دستش بدهیم و بگوییم راه برو قطعاً زمین می‌خورد ما هم همین‌طور برای عملی کردن خواسته‌ها باید از خواسته‌های کوچک شروع کنیم و گاهی برای شروع کار باید فقط یک خواسته داشته باشیم تا بتوانیم روی آن تمرکز کنیم تا از پس آن برآییم تا اعتمادبه‌نفس در ما شکل بگیرد آن‌وقت است که آرام‌آرام می‌توانیم قدم‌های بزرگ‌تر برداریم.

روش دیگر برای فرق نگاه این است که تصفیه و پالایش را از خودمان شروع کنیم دنبال عیب‌ها و ضد ارزش‌های خودمان بگردیم آن‌ها را از بین ببریم و حلشان کنیم هرکدام از این‌ها مانند یک پرده جلوی نگاه ما را گرفتند حالا هرکدام را که بتوانیم کنار بزنیم کیفیت دید ما بهتر می‌شود وقتی‌که دید بهتری پیدا کردیم عمل به دانسته‌ها هم در ما قوی می‌شود.

روش دیگر اینکه در آموزش‌ها یاد گرفته‌ایم که غیبت کردن و دروغ گفتن از کارهای ضد ارزشی می‌باشد و باید آن‌ها را کنار بگذاریم وقتی تصمیم به این کار می‌گیریم می‌خواهیم یک‌شبه دیگر نه دروغ بگوییم نه غیبت‌کنیم این کار عملاً غیرممکن است و چون نمی‌توانیم انجام دهیم ناامید شده و به همان ضد ارزش‌ها ادامه می‌دهیم ولی اگر در نقطه صد هستیم برای دروغ و غیبت باید خودمان را از صد به ۹۸ برسانیم و آرام‌آرام پایین بیاییم تا به نقطه صفر برسیم. ممکن است این کار مدت زیادی زمان ببرد پس نقش زمان را برای از بین بردن و کمرنگ‌تر کردن ضد ارزش‌ها در خودمان حتماً در نظر بگیریم.

کمک راهنما هم‌سفر سمیرا

تعریف جهان‌بینی:آنچه ما نسبت به محیط اطراف برداشت دریافت و ادراک می‌کنیم.

دانایی مؤثر:قدرت به اجرا درآوردن و عملی کردن دانایی‌ها

ما اگر صور آشکار و صور پنهان خود،نفس،حس،عقل،خواسته‌های معقول و نامعقول ،مثلث شخصیت،مثلث جهالت،مثلث درمان،دانایی و دانایی مؤثر را بشناسیم می‌توانیم خیلی راحت‌تر جهان‌بینی خود را تقویت کنیم اول ببینیم آیا درون و بیرون من یکی است و هر چه در باطن دارم در ظاهر هم دارم یا نه نقاب به‌صورت زدم .آیا از حس سالم برخوردار هستم؟اگر حسم سالم باشد از عقل فرمان می‌گیرم و به مرحله شو شود می‌رسم.باید از تفکر ایمان و عمل سالم برخوردار باشیم.باید بدانیم برای مقابله با ترس باید با آن روبرو شویم ،جلوی خشم بایستیم و برای فرار از ناامیدی باید تجربه کسب کنیم و برای کسب آموزش باید منیت را کنار بگذاریم تا به دانایی برسیم و تشخیص بدهیم خواسته‌های معقول و غیرمعقول را و با اجرایی کردن آن‌ها به دانایی مؤثر برسیم.همه ما هم‌سفران با ورود به کنگره و با گرفتن آموزش‌ها و پذیرش مسافر و درست کردن حس‌هایمان و تغییر دادن خودمان و با کمک علم جهان‌بینی ،درست  زندگی کردن، درست دیدن و شنیدن به صلح و آرامش می‌رسیم.ولی آیا قدرت به اجرا درآوردن و عملی کردن (دانایی مؤثر)راداریم یا نه و با کوچک‌ترین حرکت خشمگین و عصبانی می‌شویم .اگر در اوج خشم نه تصمیم گرفتم ،نه جواب دادم ،نه قول دادم و حواسم به نیروهای بازدارنده و تخریبی و خواسته‌های نامعقول بود و آن‌ها را ضربه‌فنی کردم و مشکلی به مشکلاتم اضافه نکردم و حالم خوب بود آن موقع می‌توانم بگویم به دانایی مؤثر رسیدم.شعر خواندن کار سختی نیست ولی برای یک خط شعر گفتن باید تلاش کرد .همیشه حواسمان باشد که نیروهای شیطانی به زیباترین شکل ما را فریب می‌دهند .

جهان‌بینی می‌گوید معلم و استاد کسی نباش و نخواه که کسی را تغییر دهی کسی که باید تغییر کند خود تو هستی و باید بدانی مشکلت چیست و راه‌حل منطقی برای آن پیدا کنی بدون اینکه به خودت و دیگران ضربه‌ای بزنی. باید مهارت زندگی کردن را در خود بالا ببریم این مهارت مثل آشپزی است. اگر برای پختن غذا همه مواد خوب را باهم مخلوط‌کنی ولی نمک را فراموش کنی حاصل آن غذای خوشمزه‌ای نخواهد بود.

اگر دانایی ما بدون تغییر بماند مدام با حقه‌ها فریب می‌خوریم اشتباهاتمان تکراری می‌شود و قادر به حل مسائل نیستیم. باید قوانین زندگی را بیاموزیم و خود را از نیروهای تخریبی و بازدارنده دورنگه داریم و بدانیم پشت هر مشکلی نعمتی نهفته است و با توجه به این‌که اگر مشکلی هست می‌خواهد که من محکم و مقاوم شوم و نیاز من بوده آن موقع ناامید نمی‌شویم. در این حالت مطمئن باشید به آنچه می‌خواهید می‌رسید.

تایپ: هم‌سفر مانا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: هر ماه یک سوال،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرزهره ف پنجشنبه 3 بهمن 1398 08:07 ب.ظ
سلام وخداقوت خدمت کمک راهنمایان عزیزخانم شهلا،خانم ماناوخانم سمیرای عزیزخیلی خیلی سپاسگزارم.
ازخانم مانای عزیزبابت تمام زحماتشون تشکرمیکنم.
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون خانم خاطره پنجشنبه 3 بهمن 1398 12:34 ق.ظ
سپاس فراوان خدمت کمک راهنمایان محترم
خدا قوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic