گفت گو با همسفر الهه در باب دستور جلسه« وادی ششم»
دوشنبه 21 بهمن 1398 ساعت 10:30 ق.ظ | نوشته شده به دست همسفر رویا خ | ( نظرات )
عقل، ابزار راه یابی به صراط مستقیم

گفت و گو با همسفر الهه در باب دستور جلسه« وادی ششم و تأثیر آن روی من»

در کنگره یاد می‌گیریم با خودمان آشنا شویم و ظرفیت و توانایی‌هایمان در صراط مستقیم قرار گیرند و به مکانی برسیم که ازآنجا انشعاب یافته‌ایم و پیمودن این مسیر برای همه هست ولی صراط مستقیم کوتاه‌ترین و نزدیک‌ترین راه است و عقل ابزار راه‌یابی آن است....

عقل در لغت به چه معناست و جنس آن چیست؟

عقل در لغت از عقال گرفته‌شده که حلقه ایست که در بینی شتر می‌گذارند به‌عنوان افسار و عنان از آن استفاده می‌شود که شتر را هدایت‌کننده از مسیر خارج نشود و در وجود ما هم عقل باعث پیدا شدن راه می‌شود. در وادی شش می‌خوانیم که عقل از پارامترهای صور پنهان است و هیچ‌کس نمی‌داند جنس آن چیست ولی از گوشت و پوست‌واستخوان نیست. 

فرمان عقل چیست و شرط رسیدن به آن را بگویید؟

عقل مثل یک ترازو عمل می‌کند و خواسته‌های نفس را سبک و سنگین می‌کند و در سر همه دوراهی‌های کوچک و بزرگ زندگی کمک می‌کند که تصمیم درست را بگیریم و تصمیم درست همان فرمان عقل است و رسیدن به‌فرمان عقل با تمرین و تزکیه و پالایش صورت می‌گیرد. 

عقل در صور آشکار و پنهان به چه شکل است؟

در صور آشکار و پنهان و در کشور وجودی عقل نقش یک تصمیم‌گیرنده عاقل و لایق و بزرگ را دارد که اشتباه نمی‌کند و فر ایزدی دارد و میزان درستی عملکرد ما بستگی به این دارد که چقدر به‌فرمان این فرمانده عمل کنیم. 

در این وادی عقل کل یعنی چه و عبارت شو شود به چه معناست؟

عقل کل منشأ و سرچشمه الهی و خداوندی است؛ شو شود یعنی رسیدن به‌جایی که عنان و اختیار نفس را کاملاً در دست بگیریم و بتوانیم به هر چیزی که بخواهیم برسیم و به‌فرمان عقل نزدیک شویم و هرچه عقل حکم می‌کند به عمل تبدیل کنیم. 

به نظر شما آیا واژه‌ی عقل ناقص صحیح می‌باشد؟ با ذکر یک مثال توضیح دهید.

عقل ناقص کلمه درستی نیست و خدا به همه انسان‌ها به یک‌میزان عقل داده و نقصان و کمال عقل در عملکرد ما بستگی به میزان استفاده ما از عقلمان دارد. برای مثال در زندگی خودم با این سؤال مواجه بودم مسافرم در حیطه کاریشان بسیار موفق و باهوش بودند حتی در ارتباط با شغلش که صنایع هوایی بود ثبت اختراع داشت و در کار موفق بود و عشق می‌ورزید و وقتی متوجه شدم که مصرف‌کننده است می‌گفتم یک نفر باید عقل ناقصی داشته باشد که مواد را انتخاب کند و چطور انسانی که هوش و استعداد بالایی دارد تبدیل به مصرف‌کننده شود بامطالعه وادی شش فهمیدم در حیطه کاری به‌فرمان عقل نزدیک بوده و در مواد و اعتیاد نفس او در مرحله نفس اماره بوده و نتوانسته عقل را بر نفس پیروز کند. آقای مهندس میگویند: مسافر وقتی در کنگره قرار می‌گیرد از مرحله نفس اماره به نفس لوامه ارتقا پیدا می‌کند و اشتباهات او را پشیمان می‌کند و می‌خواهد به‌فرمان عقل نزدیک شود. 

در وادی ششم آمده انسان دو راهنما دارد، بیرونی و درونی این به چه معناست؟

خداوند در آفرینش انسان ابزارهایی قرار داده که انسان بتواند وقتی گمراه می‌شود راه را پیدا کند و در صراط مستقیم قرار گیرد و به آرامش و سعادت برسد. یکی از ابزارها عقل یا راهنمای درون است و فر ایزدی دارد و با نزدیکی به آن به روشنایی می‌رسیم و دومین پیامبران و رسولان الهی هستند که در ادوار تاریخ برای هدایت بشر فرستاده‌شده‌اند و معلمان و راهنمای بیرونی هستند. 

چه کنیم تا به مرحله نفس مطمئنه برسیم؟

در زندگی جدال همیشه  بین عقل و نفس وجود دارد و هر چه به‌فرمان عقل نزدیک شویم و نفس در مرحله بالاتری قرار بگیرد نفس و عقل همسوترند و به نفس مطمئنه نزدیک‌ترند و این امکان با گذر زمان و تدریج ممکن است و با انجام کارهای کوچک در روزمره کم‌کم ارتقا پیدا می‌کنیم. 

کمی راجع نفس و حس و ارتباط آن باعقل برایمان بگویید؟

نفس موجودیت ماست با تمام خواسته خوب و بد و حس با تأثیر گرفتن از نفس قوه عقل را به کار می‌اندازد. عقل یک نعمت الهی است که هرکسی به‌اندازه متفاوتی با توجه به نفس و حسش از آن استفاده می‌کند. 

چگونه فرمانده ای لایق و مقتدر شویم؟

یک فرمانده لایق کسی است که بتواند با استفاده از اختیارات و امکانات به‌درستی و بجا بهترین تصمیم را بگیرد و به بهترین نتیجه برسد پس اگر بخواهیم فرمانده لایق در هر سطحی از زندگی باشیم چه فرمانده جامعه یا فرمانده خانواده یا فرمانده جسم وزندگی خودمان باشیم باید به‌فرمان عقل نزدیک شویم. 

کلام آخر

در کنگره یاد می‌گیریم با خودمان آشنا شویم و ظرفیت و توانایی‌هایمان در صراط مستقیم قرار گیرند و به مکانی برسیم که ازآنجا انشعاب یافته‌ایم و پیمودن این مسیر برای همه هست ولی صراط مستقیم کوتاه‌ترین و نزدیک‌ترین راه است و عقل ابزار راه‌یابی آن است.

در آخر تشکر می‌کنم از آقای مهندس و خانواده محترمشان و تمام خدمتگزاران کنگره 60 راهنمای عزیز خودم خانم مانا و راهنمای مسافرم آقای کاظمی و تمام کسانی که به ما کمک کردند؛ مایی که با ناامیدی آمدیم الآن خیلی تغییر کردیم ک به رهایی نزدیک هستیم و این را مدیون کنگره هستیم و از شما خانم رؤیا سپاسگزارم.

تهیه و تایپ گزارش: هم‌سفر رؤیا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گفت و گو،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زهرا (ب) لژیون 23 پنجشنبه 1 اسفند 1398 07:28 ق.ظ
خانم الهه عزیز قطعا این حال خوش شما واین سخنان دلنشین تاثیر آموزش‌ها ومخصوصا اجرای پیام‌های مهم وادیهاست
امیدوارم همیشه درجایگاههای خدمتی ببینمتون[گل
خداقوت خدمت خانم رویای عزیر
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون ۱۴ سه شنبه 29 بهمن 1398 09:30 ق.ظ
عالی بود
همسفر سمیرا ج چهارشنبه 23 بهمن 1398 11:29 ق.ظ
تشکر از خانم رویا
سپاس از خانم الهه عزیز بسیار عالی امیدوارم همه ما به فرمان عقل برسیم ودر صلح و ارامش باشیم
همسفر مانا سه شنبه 22 بهمن 1398 02:51 ب.ظ
الهه عزیز از اینکه روز به روز میبینم که با فرمانبر بودنت آرام آرام داری وادی شش را در خودت تقویت می‌کنی خیلی خوشحالم . آرزوی بهترینها را برای تو دارم و دوست دارم در جایگاه های بالای خدمت ببینمت .
همسفر فرزانه ک سه شنبه 22 بهمن 1398 11:56 ق.ظ
باسلام وخدا قوت سپاس از مصاحبه زیبایتان عالی بود سپاس از خانم الهه ورویا و خانم فاطمه مسو ل سایت
همسفرالهه.نشریات. دوشنبه 21 بهمن 1398 09:22 ب.ظ
سلام وخداقوت ازخانم الهه عزیزم وتشکرازخانم رویاخوبم عااااالی بود.
همسفر شهربانو لژیون ۲۴ دوشنبه 21 بهمن 1398 09:11 ب.ظ
سلام وخداقوت عرض می کنم خدمت خانم الهه عزیز وتش
کر میکنم از مصاحبه زیبا وکاملتون تشکر وخداقوت عرض میکنم به خدمتگذاران سایت وخانم رویای عزیز
همسفرصفورا.لژیون ۲۰ دوشنبه 21 بهمن 1398 11:03 ق.ظ
سلام وخداقوت به خانم الهه عزیزبابت مصاحبه زیباشون وخدمت عکاسی که چقدرباانرژی درشعبه انجام میدهند.انشاالله هرچه زودترشاهدرهایی خانم الهه ومسافرشون باشیم .تشکرازخانم رویای عزیزم .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic