مقاله در باب دستور جلسه «وظایف راهنما و رهجو»
یکشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 02:27 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر صفورا | ( نظرات )
اگر راهنما در مسیر قوانین باشد، راه را هم برای خود و رهجو نمایان می کند

 اگر راهنما به وظایف و مسئولیت‌های خود واقف باشد می‌تواند هم خود در مسیری درست قدم بردارد و هم ره‌جو را هرچه بهتر برایش نمایان سازد....

در جهان هستی که انسان‌ها در پی هم روان شده‌اند تا مسیر تکاملی خویش را ادامه دهند قطعاً هر انسانی به فراخور نقش‌هایی که می‌پذیرد و یا در آن قرار می‌گیرد وظایف و قوانینی برایش تعریف می‌شود که به سبب همان وظایف می‌تواند نقش خود را بهتر ایفا کند. کنگره ۶۰ که فعالیت خود را در حیطه درمان اعتیاد آغاز کرده و ادامه می‌دهد، سیستمی مردم‌نهاد است که اگر از بیرون به آن نگاه شود نظم و هماهنگی و جلوه‌ی بسیار متعادل و متناسبی دارد و این تنها ریشه در تفکر و درایت عظیمی دارد که بنیان کنگره ۶۰ مهندس دژاکام پایه‌ریزی کردند و با تعریف نقش‌ها، تعیین حرمت‌ها و قرار دادن وظایفی برای نقش‌ها و جایگاه‌های مختلف، پایداری این سیستم را چند برابر کردند. ازآنجایی‌که در حوزه درمان اعتیاد، مسئله انسان، اعتیاد و مواد مخدر بسیار تا بسیار مقوله مهم و اساسی است قطعاً برای خروج یک انسان از دام اعتیاد نیازمند پشتوانه‌ای قوی ازلحاظ علمی، مالی و نیروی انسانی است تا بتواند با توجه به این مسائل به فرد مصرف‌کننده کمک شود تا از تاریکی اعتیاد نجات پیدا کند.

در سیستم احیای انسانی کنگره ۶۰ هر شخصی با ورود به کنگره و با گذراندن سه جلسه تازه واردین، اگر مصرف‌کننده مواد باشد نام مسافر و اگر سابقه مصرف نداشته باشد به‌عنوان هم‌سفر اطلاق می‌شود و این تفاوت در هم‌سفر یا مسافر بودن است که در ادامه، مسیر را جدا می‌کند و هرکدام مشغول به آموزش گرفتن می‌شوند. در سال‌های قبل دستور جلسه، تحت عنوان وظایف ره‌جو عنوان‌شده بود اما از سال ۹۶ به وظایف راهنما و ره‌جو تغییر یافت و این اضافه شدن وظایف راهنما خود تلنگر و تکانه‌ای بود برای تجدیدنظر در وظایف و مسئولیت‌های راهنما.

ره‌جو زمانی که سه جلسه تازه واردین را گذراند، با حس خود راهنما انتخاب می‌کند و قضیه از جایی مهم می‌شود که آن ره‌جو چه مسافر و چه هم‌سفر با انتخاب تنها یک شخص به‌عنوان راهنما سفر خود را آغاز می‌کند و تمام تکیه‌گاه ره‌جو می‌شود آن رهنما؛ یعنی ره‌جو آینده خود را در راهنمای خود می‌بیند و اگر راهنما به وظایف و مسئولیت‌های خود واقف باشد می‌تواند هم خود در مسیری درست قدم بردارد و هم ره‌جو را هرچه بهتر برایش نمایان سازد. اگر بیشتر توجه کنیم جدای از سی‌دی‌ها و جزواتی که مربوط به وظایف راهنما است آقای مهندس هم  در هر مقطعی که هم‌سفران و مسافران به درجه کمک راهنمایی می‌رسند نکات ارزشمندی را درباره وظایف راهنما عنوان می‌کنند که بسیار تا بسیار کمک‌کننده است، اما از نکاتی که می‌توان تحت عنوان وظایف راهنما عنوان این است که راهنما در کنگره ۶۰ یعنی نمایان کننده راه و به‌نوعی دیگر راهنما یعنی عاشق؛ راهنما با عشقی که از درونش می‌جوشد و این عشق و محبت حقیقی با چیزی قابل قیاس نیست و این برایش مشخصه‌ای می‌شود که بتواند دیگر خصایص نیکو و سالم و ارزشی را در خود پرورش دهد.

 

بیشتر وظایف راهنما در زیرمجموعه این عشق قرار می‌گیرد راهنما با این تفکر شروع به آموزش می‌کند خود نیز در این مسیر به‌نوعی ره‌جو است و عده‌ای نگاهشان تنها به سمت اوست، به رفتارش، کلامش، حسش، رعایت قوانینش، حتی پوشش و نشستن و برخاستنش و اینجا نقش الگو بودن را هم دارد. حضور به‌موقع در جلسات و در نظر گرفتن حرمت‌ها و رعایت آن و تشخیص نیاز لژیون و ره‌جوها به خوراک آموزشی است. مهم‌ترین مسئله کار کردن راهنما روی خود چراکه راهنما می‌تواند به دنبال آموزشی که در لژیون می‌دهد، صفات خود را نیز به آنان انتقال دهد.

راهنما خود باید قالبی مستحکم  باشد و بنا به گفته ارزشمند آقای حکیمی بتواند ره‌جو را در قالب کنگره قرار دهد نه اینکه کنگره را در قالب ره‌جو! راهنما باید مترش حرمت و قوانین کنگره باشد و هر مسئله را با در نظر گرفتن حرمت‌ها و قوانین و وظایف و چهارچوبی که در آن قرارگرفته اندازه‌گیری کند نه صلاح شخصی و خصوصی خودش! یکی دیگر حفظ احساس و نیت و حس قلبی است که برای چه در کنگره و در جایگاه راهنمایی است؟ چراکه اگر حس عوض شود قطعاً عملکرد را هم عوض خواهد کرد و راهنما به بیراهه می‌رود و قطعاً ره‌جو را نیز به بیراهه می‌کشاند. یکی دیگر از وظایف راهنما هماهنگی با دیگر جایگاه‌هاست و دیگری حفظ اسرار و حرمت‌ها و احترام ره‌جو می‌باشد. راهنما اگر به‌روز باشد و سی دی بنویسد و هرلحظه نیاز به آموزش و دانستن را در خود پرورش دهد می‌تواند این نیاز را در ره‌جو هم هرروز بیدار و بیدارتر کند این‌گونه است که خدمت برای خود معنا پیدا می‌کند و می‌تواند این را به ره‌جو هم انتقال دهد. کنگره مسیری است که کمک می‌کند انسان در بیداری حرکت کند و راهنما در این بیداری نقش بسزایی دارد. به گفته آقای مهندس اینکه راهنما خود قدردان باشد و ره‌جوهای خود را قدردان بار بیاورد. ره‌جو که به‌نوعی گذشته راهنماست و راهنما می‌بایست گذشته خود را فراموش نکند و ره‌جو برایش آیینه‌ای باشد.

یکی دیگر از وظایف راهنما این است که ره جو را برای مجموعه و درواقع برای کنگره ۶۰ پرورش دهد و نه برای خود یا لژیونش! سعی می‌کند همیشه در هر جلسه آموزشی، نکاتی تازه داشته باشد و به‌روز باشد و پیوند خود را با منابع آموزشی در هیچ مواقعی قطع نکند و برای ره‌جوها همیشه آن جاذبه موردنظر را داشته باشد.

 

در ادامه برای ره‌جو هم وظایفی تعریف می‌شود و این وظایف باعث می‌شود در مسیر به‌سلامتی و به بهترین شکل سفر خود را طی کند و در هر مقطعی و با هر چرخش جایگاهی بتواند به بهترین شکل ایفای نقش کند و آموزش بگیرد. ابتدا اینکه ره‌جو فرمان‌بردار باشد؛ فرمان‌بردار بودن و یادگرفتن این سه حرف یعنی «چشم» گفتن بسیار مهم است. حضور به‌موقع ره‌جو در جلسات و لژیون بسیار مهم است و عدم حضورش یا دیر رسیدن ره‌جو  قطعاً نشان از وضعیت نامناسبش دارد، ره‌جو اگر هدفمند باشد و خواسته داشته باشد به او کمک شایانی می‌کند تا بداند برای چه در کنگره و این مسیر قرارگرفته. ره‌جو باید قدردان و شاکر باشد و بداند در کنگره اگر ره‌جویی قدردان بود،  در جامعه و خانواده هم می‌تواند چنین باشد. ره‌جو حرمت‌ها را با گوش جان بشنود و ببیند و در این مسیر کمک راهنما قطعاً بهترین راه گشا و بهترین الگوی او خواهد بود چراکه هر شخصی که حرمت‌ها را رعایت می‌کند در پرتو این قوانین حرکتش روبه‌جلو و بدون آسیب زدن و آسیب دیدن به سرمنزل موردنظر خواهد بود. پوشش مناسب، نوشتن سی‌دی‌ها و در نظر گرفتن زمان مناسب برای تماس باراهنما، سؤال کردن و نه اظهارنظر کردن بسیار مهم است. احترام به جایگاه‌ها از جانب یک ره‌جو این پیام را در خود دارد که او به‌درستی آموزش گرفته است.

نکته قابل‌تأمل این است که بنیان کنگره ۶۰ آقای دژاکام تمام آموزش‌هایی که به تک‌تک ما می‌دهند ابتدا خودشان آن را انجام داده و می‌دهند و بعد برای ما عنوان می‌کنند و این خود پیامی بزرگ دارد که در حیطه آموزش و خدمت بتوانیم بهترین عملکرد را به‌عنوان عضوی از این مجموعه داشته باشیم. 

 انشا الله همیشه بتوانیم ره‌جویان خوب و شایسته‌ای برای کنگره ۶۰، آقای مهندس و راهنمایان عزیزمان باشیم.

با احترام؛ کمک راهنمای لژیون یکم، هم‌سفر سحر

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر بهنار شنبه 3 اسفند 1398 08:45 ق.ظ
با سلام وخداقوت به خانم سحرعزیزم مثله همیشه از مقاله زبایتان اموزش گرم تشکر از مسولین سایت
همسفر رویا خ پنجشنبه 1 اسفند 1398 07:56 ب.ظ
خداقوت به کمک راهنمایم خانم سحر عزیز ..تشکر بابت مقاله خوبتان
همسفر فرزانه ک پنجشنبه 1 اسفند 1398 12:03 ب.ظ
با سلام وخدا قوت وسپاس از خدمت های خانم سحر عزیز
همسفروجیهه ازکرمان سه شنبه 29 بهمن 1398 11:40 ب.ظ
سلام،اگرپیمودن کیلومترهاراه وبه جان خریدن سختی های آن عشق نیست!پس عشق چیست؟!خانم سحرعزیزمعنی محبت،عشق،نظم وآگاهی و... رادرکلام ورفتارشمایافتم.بسیارسپاس گزارم تندرستی وشادی شماآرزوی همیشگی من است.
سه شنبه 29 بهمن 1398 11:24 ب.ظ
سلام خدمت خانم سحر عزیز و دوست داشتنی از بیانات شما بسیار لذت بردم از خداوند بهترین ها را برای شما خواستارم
همسفر سعیده شعبه نیک آباد سه شنبه 29 بهمن 1398 05:27 ب.ظ
با سلام و خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم سحر،مطالب بسیار آموزنده ای بود،ممنون از شما و مثل همیشه انرژی گرفتم.
همسفرمرضیه ف سه شنبه 29 بهمن 1398 02:52 ب.ظ
خانم سحر عزیزم بسیار از مقاله ی شما آموختم ازتون ممنون و سپاسگزارم
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون ۱۴ سه شنبه 29 بهمن 1398 09:17 ق.ظ
عالی بود
خدا قوت
همسفر فهیمه دوشنبه 28 بهمن 1398 11:59 ق.ظ
با تشكر از خانم سحر عزیز بابت این مقاله زیبا
همسفر زهره از نمایندگی نیک آباد دوشنبه 28 بهمن 1398 08:12 ق.ظ
با عرض سلام و خداقوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم سحر عزیز بسیار زیبا و آموزنده بود شاکر خداوند هستم که الگویی چون شما در مسیر زندگی ام قرار گرفتید و امیدوارم بتوانم با انجام وظایف درست و رعایت حرمتها و قوانین کنگره گوشه ای از زحمات شما را جبران کنم.
همسفر ناهید.لژ یون ۱۷.خانم عفت دوشنبه 28 بهمن 1398 01:24 ق.ظ
با عرض سلام و خدا قوت خدمت کمک راهنما خانم سحرعزیز و مهربان مقاله ی بسیار زیبا آموزنده ای بود
تشکر و قدر دانی خدمت شما
همسفر سمیه یکشنبه 27 بهمن 1398 11:20 ب.ظ
با تقدیم ادب واحترام وعرض ارادت خدمت خانم سحر عزیزم ،مثل همیشه از کلام نافذتان آموختم ،بسیار مقاله ی زیبا واثرگذاری بود سپاس وتشکر از شما.
همسفرشهین از لژیون ۲۲ یکشنبه 27 بهمن 1398 03:00 ب.ظ
باتقدیم ادب وسلام خدمت کمک راهنمای محترم خانم سحر
از مقاله ی زیبایتان بسیار اموختم .
بسیار عالی وظایف راهنما ورهجو رابیان نموده اید.
باتشکر از شما وخانم فاطمه عزیز بابت فعالیت خالصانه شان در سایت کنگزه
همسفرالهه.نشریات. یکشنبه 27 بهمن 1398 02:43 ب.ظ
سلام.بسیارعالی بودخانم سحرعزیزم،خداقوت.
همسفر فاطمه ف یکشنبه 27 بهمن 1398 02:05 ب.ظ
خانم سحر عزیزم بسیار از مقاله زیبای شما آموختم.به راستی شما یکی از بهترین کمک راهنماهایی هستید که همیشه قوانین و حرمت ها متر کارتان است و برای من الگویی بی نظیر هستید.تشکر و خداقوت خدمت شما.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic