مشارکت مکتوب در باب دستور جلسه «وظایف راهنما و رهجو»
شنبه 26 بهمن 1398 ساعت 12:03 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر شهلا | ( نظرات )
مشارکت های مکتوب همسفران لژیون هفتم؛ کمک راهنما همسفر حکمت

در باب دستور جلسه هفتگی؛ «وظایف راهنما و رهجو»

مهم‌ترین وظیفه ره‌جو، سپاسگزار بودن است و باید فرمان‌بردار باشد به همه جایگاه‌ها و اعضا احترام بگذارد و تمام قوانین و حرمت‌های کنگره را رعایت کند، نظم و انضباط را سرلوحه همه کارهایش قرار دهد ...

سلام دوستان حکمت هستم هم‌سفر (کمک راهنما)

خانم شانی دریکی از صحبت‌هایشان خطاب به کمک راهنماها بیان نمودند: یک کمک راهنما قبل از اینکه وارد این جایگاه شود، چیزی که باید پیشه کند این است که در درون خودش وظیفه‌ای را در قبال خود ایجاد کند که برای چه راهنما شده است؟ آیا به دنبال آن احترام جایگاه کمک راهنمایی است یا به دنبال این است که کنگره رشد کند و به درجات عالی برسد، آن موقع عشق واقعی خدمت را می‌تواند متوجه شود. چون اگر این را در درون خودش مشخص نکند، نمی‌تواند محبت و خدمت نسبت به ره‌جو را درست انجام دهد. پس نباید فرایند راهنمایی کردن انسان را یک کار آسانی بدانیم. همین‌طور که آقای مهندس بیان نمودند:« تربیت انسان را کار راحت و سهل نپندارید؛ بلکه بدانید کار سختی است.»  پس یک راهنما اول باید عاشق  خدمت به همنوعان خود برای رهایی و به تعادل رسیدن ره‌جوها باشد و سپاسگزاری و حمایت از  کنگره را به ره‌جوها بیاموزد، باید به اصول حرمت‌های کنگره متعهد باشد تا بتواند یک لژیون قدرتمند داشته باشد ره‌جوی فرمان‌بردار تربیت کند و اگر ره‌جو خوب حرکت نمی‌کند،  اجازه بدهید تا خودش به آن نقطه تفکر برسد تا در خودش تغییر ایجاد نکند هیچ تبدیلی اتفاق نمی‌افتد. یک راهنما باید بتواند با آموزش دادن و باراهنمایی‌هایش کمک کند تا اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته ره‌جو، به او برگردد. ره‌جو باید خودش تفکر درست داشته باشد و نیروهای درونی خودش را به کار بگیرد تا برای حل مشکلات و مسائلش راه‌حل بیابد. راهنما باید بداند در آن جایگاهی که خدمت می‌کند واقعاً ارزشمند است  و در حد توان خدمت می‌کند. تمام دانایی و آموزش‌هایی که فراگرفته، باید به دیگران انتقال بدهد تا دیگران هم طعم شیرین آن را بچشند. پس باید مواظب حس‌هایش باشد تا بتواند ره‌جو را به سرمنزل مقصود برساند. به وجود آوردن خواسته به عهده خود ره‌جو است و این کار راهنما نیست چون خداوند اختیار  هر انسانی را به خودش واگذار نمود. و راهنما کار هدایت کردن را دارد. پس فقط این خواسته  را در ره‌جو می‌بیند و به او یادآوری می‌کند چیزی که در اعماق  درون او وجود دارد را با یک تکانه و تلنگرهایی آن‌ها را بیرون می‌کشد که این کار باعث به وجود آمدن حس در ره‌جو می‌شود و باعث حرکتش می‌شود.

 راهنما به‌هیچ‌وجه نباید از ره‌جوی خود دفاع کند یا بخواهد کار او را پیش ببرد مهم‌ترین وظیفه ره‌جو، سپاسگزار بودن است و باید فرمان‌بردار باشد به همه جایگاه‌ها و اعضا احترام بگذارد و تمام قوانین و حرمت‌های کنگره را رعایت کند، نظم و انضباط را سرلوحه همه کارهایش قرار دهد تا بتوانم بانظم و برنامه‌ریزی به‌موقع در  جلسه و لژیون حضورداشته باشد. چون افرادی که مرتب و به‌موقع حضور ندارند، درس‌های راهنما را هم طوری می‌شنوند که انگار پشت تلفن صحبت می‌کند و صدا مرتب قطع وصل می‌شود،  بخش‌هایی را که نمی‌شنود، از دست می‌دهد و نهایتاً هیچ درکی از کل مکالمه ندارد.  و همچنین ره‌جو باید مواظب حس‌هایش باشد که خراب نشود، چون خراب شدن حس، درنهایت باعث خرابی حال خودش می‌شود و آرام‌آرام او را از کنگره دور می‌کند، بدون اینکه کسی او را بیرون کند. 

سلام دوستان زینب هستم هم‌سفر

 راهنما کسی است که راه را نمایان می‌کند و نشان می‌دهد راهنما به‌درستی اعتیاد را شناخته  و به‌درستی حل آن را می‌داند پس ره‌جو  که جوینده راه است باید احترام راهنما را کاملاً نگه دارد و به حرف‌هایش گوش بدهد و سر کلاس به‌موقع حضورداشته باشد و باراهنما استدلال نکند. وقتی راهنما را پذیرفت تسلیم مطلق راهنما باشد و اعتماد و اعتقاد کامل به راهنما داشته باشد و در چارچوب قوانین و حرمت‌های کنگره حرکت کند.  راهنما هم باید هدفش و عشقش این باشد که ره‌جوهایش به رهایی برسند. راهنما باید به ره‌جو آموزش دهد که به کنگره کمک کند. مثلاً اگر هفته مرزبان است به بهترین شکل ممکن از مرزبانان قدردانی کند. راهنما باید سعی کند آزاداندیش باشد اگر انتخابات است ره‌جو باید خودش تصمیم بگیرد، راهنما نباید ره‌جو را راهنمایی کند که به چه کسی رأی بدهد. 

سلام دوستان مریم هستم هم‌سفر

کار خورشید نور دادن است به گیاهان که گل می‌دهد. به پِهن که می‌خورد بویش درمی‌آید. در مورد انسان‌ها هم همین‌طور است جوهر آدم‌ها ربطی به کسی ندارد پس انتظار زیاد از کنگره نداشته باشیم، هرکسی بر اساس جوهر خودش برداشت می‌کند. حتی بدترین راهنماها هم جزء بهترین آدم‌ها هستند چون هدایت می‌کنند و کمک می‌کنند. وظایف همیشه دوطرفه است راهنما باید صادق باشد و با مهربانی برخورد کند، راهنما باید خودش حرمت‌ها را نگه دارد و یک الگو است. راهنما باید خوبی شاگردهایش را بخواهد و باید هدفش این باشد که ره‌جوهایش به رهایی برسند و ره‌جوها امانت هستند دست راهنما. همه‌چیز دوطرفه است ره‌جو هم کاملاً  وظیفه دارد که به حرف راهنما گوش کند، سر کلاس حضورداشته باشد و احترام راهنما را حفظ کنند و تسلیم قوانین کنگره باشد. راهنماها نباید باج بدهند اول ممکن است به نتیجه برسد ولی در آخر نه. معیار حس و حال نیست بلکه معیار بلد بودن اعتیاد است. راهنما باید بتواند با آموزش‌هایش تغییرات را در ره‌جو و همچنین در وضعیت ظاهری او به وجود آورد. وظیفه ره‌جو هم این است که مطیع و فرمان‌بردار باشد. 

سلام دوستان نجمه هستم هم‌سفر

 راهنما کسی است که راه را نشان می‌دهد. یک راهنما اطلاعات و دانش و آگاهی و تجربیات خود را در اختیار ره‌جو می‌گذارد. راهنما با تدریس علم و اخلاق و رفتار معرفت و عشق و ایمان و صلح و آرامش را به ره‌جو می‌آموزد و یکی از مشخصه‌های یک راهنما محبت و عقل و ایمان است یک راهنما خواست قلبی و عشق عمیقی به لژیون و ره‌جوهای خود دارد و مثل خورشیدی است که به همه‌جا می‌تابد و با علم و آگاهی خود همه‌جا را روشن می‌کند با تمام وجودش  آموزش‌ها و تجربه‌های خود را در اختیار ره‌جوهایش قرار می‌دهد و این عشق ورزیدن راهنما به ره‌جو یک عشق بلاعوض است  و در قبال این خدمت بزرگ و عشق و محبت هیچ انتظار و توقعی و چشم‌داشتی ندارد. اما وظیفه  ره‌جو در قبال راهنما چیست؟ ره‌جو یعنی جوینده راه. یک ره‌جو اول از هر چیزی باید هدف و خواسته خودش را مشخص کند و برای آن تلاش و کوشش کند و فرمان‌بردار خوبی باشد و نق نزند و وارد حاشیه‌ها نشود. سی‌دی‌های هفتگی را باجان و دل و حس خوب گوش بدهد و بنویسید  در جلسات کنگره و در لژیون مشارکت داشته باشد. ره‌جو اول از هر چیزی باید نظم و وقت‌شناسی و احترام به دیگران را رعایت کند. به حرمت‌ها و قوانین کنگره احترام بگذارد و برای اینکه به آرامش و حال خوش برسد باید فقط فرمان‌بردار راهنما و آموزش‌ها باشد و آموزش‌ها را به‌خوبی دریافت کند و در زندگی خود کاربردی کند تابه‌حال خوش برسد و اما به روش درمان کنگره هم ایمان راسخ داشته باشد. 

سلام دوستان زهره هستم هم‌سفر

در طول تاریخ پیامبران و پیشوایان زیادی برای هدایت انسان‌ها آمده‌اند و در این راه برخی به آن‌ها ایمان آورده و برخی نیز سرپیچی کرده‌اند. این بستگی به جوهره هر انسانی دارد که کدام راه را انتخاب کند. به گفته‌ی آقای مهندس بدترین راهنماهای کنگره می‌توانند بهترین آدم‌ها باشند چون کار آن‌ها نیز هدایت کردن است و برای ما ارزشمند هستند. راهنماها می‌توانند نقشی هدایتگری را داشته باشند، زیرا دانش و آگاهی لازم رادارند. راهنما مانند یک الگو است، هر چه این الگو بی‌نقص‌تر باشد، بهترمی تواند ره‌جوی خود را به رهایی برساند، باید با ره‌جوی خود به‌موقع عطوفت و مهربانی نشان دهد و در وقت خود نیز سخت‌گیر باشد. راهنما باید صادق و تابع قوانین باشد. ره‌جوها یک امانت در دست راهنما هستند، آن‌ها متعلق به او نیستند ولی آموزش دادن به آن‌ها دست راهنما است. او باید بتواند برای سیستم کنگره، آن‌ها  را تربیت کند. راهنما باید حد فاصله را با ره‌جوی خود حفظ کند، قادر باشد با آن‌ها قاطع برخورد کند تا ره‌جوی خوبی را پرورش دهد. همه‌چیز دوطرفه است. بنابراین ره‌جو نیز باید کاملاً به راهنمای خود احترام بگذارد و خیلی دقیق به حرف‌های راهنمای خود گوش دهد و همیشه مطیع فرمان او باشد. سر جلسه‌ها حاضر شدن و بدون اجازه صحبت نکند و به قوانین کنگره احترام بگذارد. در کنگره معیار ما درمان اعتیاد است. بنابراین در اینجا سواد و سن و سال مطرح نیست. هرکسی در هر مرتبه‌ای یا مقامی باشد باید بتواند مطیع راهنمای خود باشد. وقتی یک راهنما توانست یک شاگرد را مطیع فرمان خود کند. آنگاه قادر خواهد بود که او را به درمان و رهایی برساند پس باید تمام توان خود را به کار گیرد. یک راهنما باید سعی کند آزاداندیش باشد و به ره‌جوی خود اجازه بدهد تا خودش به یک مکان و یا مقامی برسد. باید یک راهنما به‌گونه‌ای ره‌جوی خود را پرورش دهد تا او قادر باشد در تمام‌کارها همکاری لازم را انجام بدهد و در مناسبت‌ها شرکت داشته باشد. همان‌طور که یک ره‌جو می‌تواند راهنمای خود را عوض کند، راهنما نیز هنگامی‌که ره‌جویی درست حرکت نمی‌کند به مرزبانی ارجاع دهد تا به دست راهنمای دیگری سپرده شود. 

سلام دوستان مرضیه هستم هم‌سفر

ره‌جو یعنی جوینده راه رهایی، او به دنبال راه منطقی برای درمان خود می‌باشد. وظایف ره‌جو: 1- خواهان رهایی است. 2-آموزش پذیر است، او خوب می‌داند که بدون آموزش و یادگیری، درمان غیرممکن است، بنابراین خوب گوش می‌کند، خوب مطالعه می‌کند و خوب عمل می‌کند و در مقابل آموزش‌های راهنمایش تسلیم و فرمان‌بردار است. 3-اصول، قوانین و حرمت کنگره را رعایت می‌کند، به همه جایگاه‌ها احترام می‌گذارد، از پوشش مناسب استفاده می‌کند، وارد حاشیه نمی‌شود، باراهنمای خود صداقت دارد. 4- بازیگر است و خدمت می‌کند، فعال است و می‌داند فعال بودن و خدمت کردن بخشی از پروسه درمان و قدردان است. 5- تلاش می‌کند تا کمک راهنما شود و زکات رهایش را باز پس دهد و این مهم‌ترین وظیفه ره‌جوست. راهنما: کسی است که مراحلی را طی نمود و به کمک راهنمایی دست‌یافته و عاشق کمک به انسان‌های دربند اعتیاد می‌باشد. وظایف راهنما: او ره‌جویش را راهنمایی و حمایت می‌کند. 1- او باید برای ره‌جویش یک الگوی موفق باشد و در عمل نشان بدهد. 2- راهنما باید شرایط امن و مطمئن برای اعتماد کردن و صادق بودن ره‌جو با خود و دیگران را ایجاد کند. 3- ره‌جویش را به خدمت داوطلبانه تشویق کند. 4- او وظیفه دارد زمانی که ره‌جو از مسیرش منحرف شد به او هشدار دهد تا مسیرش را اصلاح کند. 

با احترام؛ اعضای لژیون هفتم، لژیون کمک راهنما هم‌سفر حکمت

تایپ: هم‌سفر الهه

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشارکت های مکتوب،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر رویا .خ پنجشنبه 1 اسفند 1398 08:01 ب.ظ
خدا قوت به خانم حکمت عزیزم و تشکر از لژیون هفتم بابت مشارکتهای زیبا
همسفر اکرم ابراهیمی لژیون ۱۴ سه شنبه 29 بهمن 1398 09:21 ق.ظ
عالی بود

خدا قوت
همسفر نجمه لژیون هفتم سه شنبه 29 بهمن 1398 12:56 ق.ظ
سلام و خدا قوت به راهنمای عزیزم خانم حکمت و اعضای لژیون هفتم بسیار تا بسیاز لذت بردم از مشارکتهای زیبای شما. آرزوی موفقیت و سربلندی برای کلیه ی اعضای لژیون هفتم
همسفر فاطمه دوشنبه 28 بهمن 1398 12:26 ب.ظ
با تشکر خدمت کمک راهنمای گرامی خانم حکمت واعضای لژیون هفتم مشارکت ها آموزنده بود.
تشکر از خانم الهه عزیز
همسفرالهه دوشنبه 28 بهمن 1398 06:52 ق.ظ
بسیار سپاسگزارم از خانم حکمت عزیز واعضای لژیون هفتم بسیار عالی بود.
همسفرمریم یکشنبه 27 بهمن 1398 05:26 ب.ظ
عرض سلام وسپاس خدمت خانم حکمت عزیزواعضای لژیون هفتم بابت مطالب آموزنده تان.
خداقوت خدمت خانم الهه عزیز
همسفراکرم یکشنبه 27 بهمن 1398 08:16 ق.ظ
تشکر ازکمک راهنمای محترم خانم حکمت واعضای لژیون هفتم بسیار آموزنده بود.
خداقوت خدمت خانم الهه عزیز
همسفرمرضیه ف یکشنبه 27 بهمن 1398 07:52 ق.ظ
سپاسگزارم از خانم حکمت عزیز و اعضاء محترم لژیون هفتم بسیار آموزنده بود
خدا قوت خدمت خانم الهه عزیز
همسفرشهین ازلژیون ۲۲ یکشنبه 27 بهمن 1398 12:44 ق.ظ
با عرض سلام وخداقوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم حکمت واعضای لژیون هفتم
از مشارکت مکتوبتان بسیار اموختم .
باتشکر ازشما وخانم الهه بابت تایپ
همسفر فرزانه ک شنبه 26 بهمن 1398 11:33 ب.ظ
با سلام وخدا قوت وسپاس از کمک راهنمای محترم خانم حکمت واعضای لژیون هفتم بسیار عالی بودتشکر از خانم الهه عزیز
همسفر فرزانه ک شنبه 26 بهمن 1398 11:33 ب.ظ
با سلام وخدا قوت وسپاس از کمک راهنمای محترم خانم حکمت واعضای لژیون هفتم بسیار عالی بودتشکر از خانم الهه عزیز
همسفر سمیه شنبه 26 بهمن 1398 09:55 ب.ظ
باتقدیم ادب واحترام خدمت خانم حکمت عزیزواعضای لژیون هفتم ،بسیار عالی وآموزنده بود ،تشکر از شما عزیزان.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو